Letnou se neslo stejně jako v minulých týdnech Václavským náměstím volání „demisi, demisi, demisi“, případně fialovej hnus, fialovej hnus“ a „generální stávka, generální stávka“. To se neslo z hrdel stovek demonstrantů, kteří se sešli na protivládní akci, jež se odvolávala na demonstraci na Letné z roku 1989.
„My, když se všichni spojíme, tak ten tlak vyvinout dokážeme, když půjdeme všichni,“ neslo se volání z pódia.
Akce začala ve 14 hodin odpoledne. Svolala ji iniciativa Národní rada obnovy a apelovala na občany, že je třeba konečně něco dělat v čase, kdy se na Česko řítí ekonomická krize, inflační krize, energetická krize a vláda s tím nic nedělá. Tak to vidí svolavatelé této akce.
Na demonstraci promluvil také Radek Novotný, zakladatel spolku Pravda o vodě. Konstatoval, že situace s vodou je v Česku špatná. „Problém je, že politici prodali právo na to koncernům, aby nám prodávaly vodu z našich vlastních studní. S jediným cílem: hromadit peníze na svých účtech v zahraničí,“ rozčiloval se.
Současní politici podle Novotného v systému ponechali ve vlastnictví státu jen trubky, jen infrastrukturu, do které je třeba investovat. „Ale my víme, že k tomu, abychom si prodávali vodu, žádné zahraniční koncerny nepotřebujeme. Trautenberking u našich studní nepotřebujeme,“ hřímal z pódia, že model stojící na moci zahraničních korporací lze narušit.
Na demonstraci zaznělo také volání po nastolení míru i požadavky, aby vláda Petra Fialy (ODS) přestala podporovat Ukrajinu. Nechybělo ani volání po odchodu Česka z Evropské unie a z NATO. Stejně jako na Václavském náměstí se také na Letné hovořilo o tom, že podle organizátorů akce Česká televize a další média hlavního informačního proudu nešíří pravdu a přišel čas sjednotit všechny odpůrce tohoto systému a táhnout za jeden provaz.
V závěrečném prohlášení organizátorů akce zaznělo, že občané dnes nerozhodují o svých osudech. Rozhodují o nich elity, které nechávají vyvádět české zisky zahraničními firmami pryč z Česka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp