„Lidé by měli vědět, na co platí daně,“ řekla o dlouhodobě nezaměstnaných. Teď se jí zbavují

27.07.2023 4:46 | Kauza

„Pokud jsem od samotného prvopočátku vyslovila názor, že organizační změna je s cílem zbavit se mě, veřejné prohlášení pana primátora toto bez nejmenších pochyb potvrzuje!“ To napsala k výběrovému řízení na obsazení pozice šéfa odboru sociální péče vedoucí odboru sociálně-právní ochrany dětí Ivana Šťastná. Sociálními problémy na Magistrátu města Ústí nad Labem se zabývala desítky let, byla k médiím dost otevřená a nyní se jí rozhodlo vedení zbavit. Šikanózní jednání vůči ní však primátor Petr Nedvědický odmítá.

„Lidé by měli vědět, na co platí daně,“ řekla o dlouhodobě nezaměstnaných. Teď se jí zbavují
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Z Předlic, části Ústí nad Labem, se stalo romské ghetto. Domy tam opravuje a pak v pronajatých bytech vybírá nájemné Boris Rudý

Ke konci roku 2021 sdělila ParlamentnímListům.cz Ivana Šťastná, tehdy ještě vedoucí odboru sociálních věcí Magistrátu města Ústí nad Labem, že někteří lidé v regionu žijí bez práce již téměř třicet let. Sestavila takzvanou top 25, tedy pětadvacítku těch, kdo jsou bez práce na dávkách nejdéle. K tomu nám sdělila částku v roce 2020 vyplacených peněz na dávkách za ústecký okres. „Je to tak strašné číslo, že by lidé měli vědět, na co platí daně,“ řekla ParlamentnímListům.cz.

Pravda o dávkách

Dlouhodobě nezaměstnaní mají z velké části základní vzdělání, praktickou školu nebo jsou zcela bez vzdělání. Úřad práce takzvanými pobídkami podporuje obory jako zedníci, tesaři, pokrývači a další podobné profese. „To jsou ale profese, kde je třeba odborného vzdělání v oboru. Je tedy zcela zřejmé, že lidé, kteří mají jen základní, nebo dokonce vůbec žádné vzdělání, práci nalézt rozhodně nemohou a bude třeba činit speciální opatření, aby se i oni zapojili do pracovního procesu, nepracovali takzvaně načerno, a ještě pobírali štědré dávky,“ dodala tehdy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

36 tisíc za byt v Praze. 28 tisíc s protekcí. Mladí Češi přiznali, kolik je stojí bydlení

9:11 36 tisíc za byt v Praze. 28 tisíc s protekcí. Mladí Češi přiznali, kolik je stojí bydlení

Jak hluboko do kapsy musí člověk sáhnout, pokud chce žít v Praze? Bydlet v hlavním městě se dá levně…