„Mobil, internet, aplikace X. A jste novinář.“ Musk napsal, mainstream zuří

26.11.2024 16:35 | Monitoring

Elon Musk je přesvědčený o tom, že zprávy může dělat každý s přístupem na internet. A za své přesvědčení se ocitl pod palbou novinářů tradičních médií. „Můj vzkaz Elonu Muskovi i těm jeho médiím. Vy nejste média. To, že máte modrou fajfku, Twitter a 300 slov prostoru, z vás nedělá reportéra o nic víc, než když se vám podívám na hlavu a uvidím, že máte mozek, a řeknu, že máte úžasnou sadu nástrojů, což ze mě dělá zatraceného neurochirurga. Je tohle v pořádku?“

„Mobil, internet, aplikace X. A jste novinář.“ Musk napsal, mainstream zuří
Foto: Repro Youtube
Popisek: Miliardář a zakladatel společnosti Tesla Elon Musk

James VandeHei získal novinářskou cenu Fourth Estate Award 2024. VandeHei je americký novinář a podnikatel, je spoluzakladatelem a generálním ředitelem mediální společnosti Axios a bývalým výkonným redaktorem a spoluzakladatelem Politika. Předtím byl národním politickým reportérem v The Washington Post, kde pracoval jako zpravodaj Bílého domu.

Při „děkovném“ projevu u příležitosti získání ceny se VandeHei pustil do majitele sociální sítě X Elona Muska za jeho postoj k médiím. „Občanským novinářem se může stát každý. Potřebujete jen mobil, internet a X aplikaci. Vy jste teď média!“ sdílel Elon Musk na svém profilu. A s takovým přístupem se VandeHei nemíní smířit.

 

 

Případně Elon Musk označil na svém profilu na síti X „starší média za odpadní potrubí plné lží“. 

 

 

„Nesnáším tuhle zatracenou debatu o tom, že nepotřebujeme média,“ vypálil ve svém projevu VandeHei a dodal, že společnost určují pevně dané hodnoty. „Na určitých hodnotách záleží. Na svobodě, kapitalismu, na demokracii,“ řekl oceněný novinář.

Co je podle něho základem svobodné společnosti? „V jádru toho je možná transparentnost, možná svobodný tisk, možná schopnost dělat svou práci, aniž vám hrozí vězení. Možná schopnost sedět ve válečné zóně a říkat lidem, co se skutečně děje, aby se nedívali na události zkresleně. Na tom nesmírně záleží,“ řekl VandeHei s tím, že novinářské řemeslo přesně tyto hodnoty naplňuje.

„Dělám to každý den. Děláme to, protože to milujeme. Děláme to, protože na tom záleží. Na práci, kterou děláme, záleží,“ řekl vášnivě VandeHei.

VandeHei se u předání ocenění vyznal z deziluzí z Elona Muska. „Všechno, co děláme, je ale pod palbou. Elon Musk sedí na Twitteru den co den a říká, že každý může být médium. Vy jste média, nabádá lidi,“ máchal VandeHei zběsile rukama.

A přidal vzkaz, který doplnil příměrem k neurochirurgii. „Můj vzkaz Elonu Muskovi i těm jeho médiím. Vy nejste média. To, že máte modrou fajfku, Twitter a 300 slov prostoru, z vás nedělá reportéra o nic víc, než když se vám podívám na hlavu a uvidím, že máte mozek a řeknu, že máte úžasnou sadu nástrojů, což ze mě dělá zatraceného neurochirurga. Je tohle v pořádku?“ ptal se velmi emotivně VandeHei.

 

 

Anketa

Budeme se mít v roce 2025 ekonomicky lépe než v roce 2024?

1%
98%
hlasovalo: 1553 lidí
A pustil se do nových médií sociálních sítí. „Stejně jako to, co děláme my, co dělají novináři, co dělá Al-Džazíra na Blízkém východě, tak vy se za své příspěvky na Twitteru prohlašujete za novináře. To jsou naprosté nesmysly. Být reportérem je těžké, opravdu těžké. Musíte se starat. Musíte dělat těžkou práci. Musíte každý den vstát a říct si: chci se dostat co nejtěsněji k pravdě beze strachu, bez jakéhokoli stranění. To neuděláte tak, že se objevíte na Twitteru. Neuděláte to tím, že máte názor, děláte to tím, že děláte tvrdou práci,“ pálil proti Muskovi VandeHei.

Svůj projev pak čerstvě oceněný novinář dovysvětlil ve vysílání televize MSNBC.

„To neznamená, že neexistují věci, které děláme špatně. Důvod, proč jsem byl v projevu tak útočný, byl ten, že jsem poslouchal tolik reportérů, kteří mají pocit, že průmysl jde do pekla. Nikdo jim nevěří. Jsou demoralizovaní. A pravdou je, že nemáme čas být demoralizováni. Nemáme čas fňukat. Musíme dělat svou práci. Tam venku je informační válka a stále jsou tu desítky milionů lidí, kteří jsou závislí na skvělém zpravodajství. A naší prací je zajistit, abychom kolem toho vytvořili životaschopné podniky a abychom se opravdu snažili dostat co nejtěsněji k pravdě,“ řekl ve vysílání VandeHei.

Anketa

Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?

88%
hlasovalo: 20556 lidí

Podle VandeHeie je nutné, aby novináři lidem vysvětlovali komplikovaný svět. Je potřeba, aby se v něm prostřednictvím novinářů vyznali. „Musíme lidem přinášet fakta, musíme lidem přinášet srozumitelnost a doufejme, že i reportované poznatky, aby se mohli lépe rozhodovat a chápat velmi, velmi komplikovaný svět,“ řekl VandeHei.

Do „polemiky“ s VandeHeiem se pak pustil komentátor televize MSNBC Joe Scarborough. Ten vyzdvihl, že média mají své divácké rodiny. „Mimochodem, máme skvělé diváky. A víte, jací jsou naši diváci? Jsou rodina. Máte rodinu, která vás sleduje a která to chápe. New York Times mají rodinu, Wall Street Journal také. Protože mají skvělé reportéry. Tisknou pravdu neustále,“ vypočítával Scarborough pravdomluvná média v USA a dal příklad toho, jak se chovají média sociálních sítí.

„A jak jsi řekl, tohle je to, co mě dostává, když se někdo objeví na Twitteru nebo nějaké jiné sociální síti a lže, dělá chyby. Náklady na to nemá žádné. Udělají to znovu. Ve skutečnosti jim to pomáhá, protože algoritmy jsou zmanipulované, takže vy rozvíříte sračky, a čím více dokážete lidi naštvat, tím více sledujících získáte. Ale teď je to monetizované, aby vám to pomohlo získávat lajky,“ rozpálil se moderátor MSNBC.

„Milujte, nebo nenáviďte svobodný tisk, ale existuje důvod, proč naše demokracie, naše země vzkvétala způsobem, který žádná jiná neměla. A já věřím a navždy budu věřit, že svobodný tisk je v centru toho všeho,“ zkonstatoval na závěr VandeHei.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 16 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

Prezident Miloš Zeman v pořadu Jak TO je s moderátorem Markem Stonišem komentoval aktuální politické…