„My budeme rozhodovat.“ Čína a Rusko: Setkání, které mnohé naštve

28.02.2024 14:14 | Zprávy

Zástupci Číny a Ruska při 75. výročí navázání dvoustranných diplomatických vztahů uvedli, že rusko-čínské vztahy dosáhly svého historického vrcholu a spolupráce bude i nadále růst. „Čína a Rusko by měly hrát roli základního tvůrce globální stability v měnících se podmínkách v tomto století,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v Pekingu. Obě země jsou také součástí společenství BRICS, které po rozšíření o nové členy představuje už 45 % obyvatel světa. Do roku 2075 navíc mají tyto země ekonomicky přeskočit Spojené státy, Německo a další země G7.

„My budeme rozhodovat.“ Čína a Rusko: Setkání, které mnohé naštve
Foto: Xinhua
Popisek: Vladimir Putin, Si Ťin-pching

Náměstek čínského ministra zahraničí Sun Weidong a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během setkání v Moskvě zdůraznili, že jsou čínsko-ruské vztahy aktuálně na historickém vrcholu. Setkání se konalo u příležitosti 75. výročí navázání dvoustranných diplomatických vztahů. „Setkání vytvořilo předpoklady pro posílení vzájemné důvěry, strategické spolupráce a pragmatické interakce v různých odvětvích,“ stálo v prohlášení podle informací čínského serveru BNNbreaking.com.

Sun v prohlášení uvedl, že „pod strategickým vedením prezidenta Si Ťin-pchinga a prezidenta Putina ... jsou vztahy mezi oběma zeměmi v nejlepším období v historii“.

Návštěva Sun Weidonga byla zaměřená na jednání o Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO) a věnovala se také „naléhavým globálním a regionálním otázkám včetně situace na Ukrajině a na Korejském poloostrově“.

Rozhovory mezi Sun Weidongem a Sergejem Lavrovem zdůraznily vzájemné odhodlání prohlubovat čínsko-ruské vztahy s důrazem na využití úlohy SCO v asijsko-pacifickém regionu. „Čína a Rusko by měly hrát lepší roli základního tvůrce globální stability v měnících se podmínkách tohoto století,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v Pekingu, jak informuje server Aljazeera.com.

Taková prohlášení jen málo přispějí k potlačení nedůvěry na Západě, který v posledních dvou letech pohlíží na Moskvu a Peking se zvýšenou úzkostí, neboť se mezi nimi prohlubují vztahy v oblasti obchodu a obrany a Čína pomáhá Rusku s obcházením západních sankcí, za což sklízí kritiku zejména od amerického prezidenta Joea Bidena. Moskva bere Peking uprostřed sankcí jako klíčové ekonomické záchranné lano, zatímco Čína těží z levného dovozu energie a přístupu k rozsáhlým přírodním zdrojům.

Prohlubující se čínsko-ruské spojenectví bude mít hluboké důsledky pro globální stabilitu, bezpečnost a mezinárodní diplomacii a geopolitické uspořádání. V rámci uskupení BRICS chce Čína a Rusko nahradit moc západu v politické rovině a skupiny G7 v ekonomické.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zvrácenosti logicky nepřežijí - Přirozený vývoj světa to nedopustí, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVlastimil Dorotík , 28.02.2024 15:46:11
Je zjevně logicky lepší, když světu vládnou lidé, kteří to mají v hlavě v pořádku, než nějaký starý senilní dědek ve stádiu vrcholící demence. Přirozený vývoj světa to nedopustí.

|  15 |  0

Další články z rubriky

„Novinář se mnou udělal rozhovor. A dostal za to takový céres...“ Vidlák odkryl mainstreamová média

22:14 „Novinář se mnou udělal rozhovor. A dostal za to takový céres...“ Vidlák odkryl mainstreamová média

Bloger a jeden ze zakladatelů hnutí STAČILO! Daniel Sterzik, zvaný Vidlák, představil strategii hnut…