Rusko ve čtvrtek oslavilo Den vítězství, který je připomínkou porážky nacistického Německa v roce 1945. Na domácí půdě se jedná o nostalgii. V 70. letech 20. století vytvořil sovětský vůdce Leonid Brežněv kult vítězství. Rusko pod Putinovým vedením v této tradici pokračuje.
V zahraničí se jedná o zastrašování. Máme si myslet, že Rusko nemůže prohrát. A příliš mnoho z nás tomu během ruské agresivní války na Ukrajině uvěřilo, uvádí pro CNN americký historik a profesor na Yaleově univerzitě Timothy Snyder, který je osobností oblíbenou a často citovanou například i v českém týdeníku Respekt, jehož šéfredaktorem je Erik Tabery.
V únoru 2022, kdy Rusko podniklo rozsáhlou invazi do svého souseda, panoval konsenzus, že Ukrajina padne během několika dní. Dokonce i dnes, kdy se Ukrajina již více než dva roky drží na uzdě, převládá mezi přáteli Ruska v Kongresu a Senátu názor, že Rusko nakonec musí zvítězit.
Úspěch Moskvy nespočívá podle historika na bitevním poli, ale v našich myslích. „Rusko může prohrát. A mělo by prohrát, kvůli světu – a kvůli sobě samému,“ píše Snyder. „Představa neporazitelné Rudé armády je propaganda. Rudá armáda byla hrozivá, ale také porazitelná,“ dodává.
Připomíná, že ze svých tří nejvýznamnějších zahraničních válek prohrála Rudá armáda dvě: V roce 1920 ji porazilo Polsko. Poté, co se v roce 1941 téměř zhroutila, porazila v roce 1945 nacistické Německo. (Tehdy zvítězila v rámci větší koalice a s rozhodující americkou hospodářskou pomocí.) Sovětská vojska měla v Afghánistánu potíže hned po své invazi v roce 1979 a o deset let později se musela stáhnout.
„A dnešní ruská armáda není Rudá armáda. Rusko není SSSR. Sovětská Ukrajina byla zdrojem zdrojů a vojáků pro Rudou armádu. Při tomto vítězství v roce 1945 utrpěli ukrajinští vojáci Rudé armády obrovské ztráty – větší než americké, britské a francouzské ztráty dohromady. Byli to nepoměrně více Ukrajinci, kteří v uniformě Rudé armády bojovali svou válku do Berlína,“ pokračuje profesor Snyder.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská