„Napojit se na venkov“, radí bruselský komentátor. Zelená agenda už lidi vyčerpává

19.02.2024 16:10 | Zprávy

Komentátor bruselského listu Politico Jamie Dettmer tvrdí, že by se politici z tradičních politických stran po celé Evropě měli více „napojit“ na voliče z venkova a menších měst. Jak ukazují zemědělské protesty, které v posledních týdnech zaplavily velkou část států Evropské unie, lidé se cítí nevyslyšeni, a tak se podle Dettmera postupně obracejí směrem k populistům a krajní pravici. „Voliče už vyčerpává zelená agenda a cíle nulových emisí, když zároveň nedochází ke zmírňování jejich rostoucích nákladů,“ varoval Dettmer.

„Napojit se na venkov“, radí bruselský komentátor. Zelená agenda už lidi vyčerpává
Foto: Repro Facebook
Popisek: Traktory na magistrále - protest 19.2.

Dettmer ve svém komentáři pro bruselský list Politico píše, že hlavní příčinou rostoucího vlivu populistů a krajně pravicových politiků po celé Evropě je pocit občanů, že na ně politici ze zavedených stran kašlou.

„O tom, proč se voliči v nadcházejících volbách – včetně voleb do Evropského parlamentu – zřejmě ve větším počtu obrátí k populistům a nacionalistické krajní pravici a vyhnou se zavedeným mainstreamovým stranám, bylo napsáno mnoho. Komentátoři uvádějí jako příčinu téměř vše, od inflace a snižování životní úrovně přes imigraci, rostoucí příjmové rozdíly nebo zvyšující se tempo kulturních a společenských změn,“ píše Dettmer, že toto všechny jsou sice jednotlivé faktory, ale hlavní příčinou je něco mnohem elementárnějšího.

„Zejména na venkově a v malých městech se mnozí voliči domnívají, že se na jejich stížnosti kašle. A když už je politici vyslechnou, reagují nepochopitelnými řečmi o nástrojích a kompetencích, což ještě více prohlubuje vzájemné odcizení,“ má jasno komentátor. Tito voliči tak mají pocit, že jsou vyslyšeni jen tehdy, když ve velkém počtu napochodují do ulic v rámci masových protestů, jako se to děje v posledních týdnech po celé Evropě v rámci zemědělských protestů.

Protesty ve velkém začaly v Polsku, kde tamní zemědělci a později dopravci protestovali proti dovozu levného obilí z Ukrajiny, v Německu se následně masově protestovalo proti snižování dotací na zemědělskou naftu. Po blokádě německých měst nastala obdobná situace ve Francii, kde se farmáři vymezovali proti dovozu levných potravin, složité byrokracii a zeleným nařízením, která pro dovozce ze světa neplatí. Protesty s podobnými požadavky probíhají také v Itálii, Španělsku, Belgii, Nizozemí nebo aktuálně v České republice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak je to doopravdy s těmi F-35?

Vy tvrdíte, že je bez souhlasu USA použít nemůžeme. O co svá tvrzení opíráte? Protože já četl třeba i článek na Idnes, kde se píše že je to jen nepravdivá fáma - https://www.idnes.cz/zpravy/nato/f-35-letoun-pentagon-armada-obrana-usa-trump-vypnuti-kill-switch.A250321_165847_zpr_nato_inc

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Právník Kolman nad vládními plány proti Putinovi: Dává smysl zdejší snědený krám bránit?

20:22 Právník Kolman nad vládními plány proti Putinovi: Dává smysl zdejší snědený krám bránit?

Máme skutečně zvyšovat výdaje na zbrojení, jak chce Fiala a Černochová? Má vůbec cenu bránit zdejší …