„Napojit se na venkov“, radí bruselský komentátor. Zelená agenda už lidi vyčerpává

19.02.2024 16:10 | Zprávy

Komentátor bruselského listu Politico Jamie Dettmer tvrdí, že by se politici z tradičních politických stran po celé Evropě měli více „napojit“ na voliče z venkova a menších měst. Jak ukazují zemědělské protesty, které v posledních týdnech zaplavily velkou část států Evropské unie, lidé se cítí nevyslyšeni, a tak se podle Dettmera postupně obracejí směrem k populistům a krajní pravici. „Voliče už vyčerpává zelená agenda a cíle nulových emisí, když zároveň nedochází ke zmírňování jejich rostoucích nákladů,“ varoval Dettmer.

„Napojit se na venkov“, radí bruselský komentátor. Zelená agenda už lidi vyčerpává
Foto: Repro Facebook
Popisek: Traktory na magistrále - protest 19.2.

Dettmer ve svém komentáři pro bruselský list Politico píše, že hlavní příčinou rostoucího vlivu populistů a krajně pravicových politiků po celé Evropě je pocit občanů, že na ně politici ze zavedených stran kašlou.

„O tom, proč se voliči v nadcházejících volbách – včetně voleb do Evropského parlamentu – zřejmě ve větším počtu obrátí k populistům a nacionalistické krajní pravici a vyhnou se zavedeným mainstreamovým stranám, bylo napsáno mnoho. Komentátoři uvádějí jako příčinu téměř vše, od inflace a snižování životní úrovně přes imigraci, rostoucí příjmové rozdíly nebo zvyšující se tempo kulturních a společenských změn,“ píše Dettmer, že toto všechny jsou sice jednotlivé faktory, ale hlavní příčinou je něco mnohem elementárnějšího.

„Zejména na venkově a v malých městech se mnozí voliči domnívají, že se na jejich stížnosti kašle. A když už je politici vyslechnou, reagují nepochopitelnými řečmi o nástrojích a kompetencích, což ještě více prohlubuje vzájemné odcizení,“ má jasno komentátor. Tito voliči tak mají pocit, že jsou vyslyšeni jen tehdy, když ve velkém počtu napochodují do ulic v rámci masových protestů, jako se to děje v posledních týdnech po celé Evropě v rámci zemědělských protestů.

Protesty ve velkém začaly v Polsku, kde tamní zemědělci a později dopravci protestovali proti dovozu levného obilí z Ukrajiny, v Německu se následně masově protestovalo proti snižování dotací na zemědělskou naftu. Po blokádě německých měst nastala obdobná situace ve Francii, kde se farmáři vymezovali proti dovozu levných potravin, složité byrokracii a zeleným nařízením, která pro dovozce ze světa neplatí. Protesty s podobnými požadavky probíhají také v Itálii, Španělsku, Belgii, Nizozemí nebo aktuálně v České republice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlevnil „smažák“. Ale když Čech zjistí pravdu o ceně, zaskočí mu

12:31 Zlevnil „smažák“. Ale když Čech zjistí pravdu o ceně, zaskočí mu

Příjemné překvapení čekalo v uplynulých týdnech všechny milovníky tradičního „smažáku“. Mnohé zákazn…