Podle Mearsheimera tu byl mezi lety 1990 až 2017 svět, kdy existovala pouze jedna skutečná světová mocnost, kterou byly Spojené státy. „Z hlediska války velmocí byl tedy tehdy svět pozoruhodně mírumilovný,“ shrnul v rozhovoru pro CLSA s tím, že se vše však mělo změnit kolem roku 2017, kdy odstartoval jakýsi multipolární svět a začal tehdy souboj hned trojice mocností, mezi nimiž byla kromě Spojeným států dle Mearsheimera Čína a také Rusko.
Spojené státy navíc dle něj nyní musí čelit souboji jak s Ruskem ve východní Evropě, tak s Čínou ve východní Asii zároveň a vše se tak odlišuje od dřívějška, jelikož za studené války USA musely čelit pouze SSSR a tehdejší uspořádání světa se dle politologa působícího na Chicagské univerzitě dalo vnímat coby bipolární. Právě proto dnes prý žijeme v mnohem nebezpečnějším světě, než který tady byl za studené války.
Čína se má dle Mearsheimera snažit stát asijským hegemonem, stejně jakým jsou Spojené státy na západní polokouli. „Ale problém je v tom, že Spojené státy něco takového netolerují a vynaloží velké úsilí, aby zabránili Číně dominovat v Asii stejně, jako dříve zabránili v dominanci nacistickému Německu, Japonsku za druhé světové války a Sovětskému svazu,“ rozebral.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radek Kotas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.