„Nečum na mě a chlastej,“ řve dozorce. Dvacet let Guantánama, podle lidskoprávních aktivistů gulagu současnosti

25.01.2022 20:10 | Kauza

Gulag naší doby. Černá díra mezinárodní legislativy. Místo, kde nemáte právo mít jakékoliv právo. Takové přezdívky získala za dvacet let provozu věznice Guantánamo. Propuštění vězni, kteří o svých zážitcích sepsali knihy, poslali americkému prezidentovi Joeu Bidenovi otevřený dopis s požadavkem zavření této „ostudy amerického právního řádu“. Přestože tam jsou dnes už jen zhruba čtyři desítky vězňů a odsouzených je naprosté minimum, vězení stále existuje.

„Nečum na mě a chlastej,“ řve dozorce. Dvacet let Guantánama, podle lidskoprávních aktivistů gulagu současnosti
Foto: Hns
Popisek: Americká svoboda, ilustrační koláž

„Guantánamo je hlubokou příčinou nedůvěry v to, co Amerika říká a za čím stojí. Vězni ze čtyřiceti devíti různých zemí jednou obývali guantánamské cely. Tito vězni hledí na Ameriku jako na národ zákonů a svobod a vidí z toho jen málo. Za dvě desetiletí svět pozoroval Guantánamo a zaznamenal ho jako projekt, týkající se republikánů i demokratů. To je skutečnost, se kterou se  musíte potýkat a změnit ji,“ sepsalo sedm bývalých vězňů, kteří o svých zážitcích v Guantánamu sepsali knihy. Napsali to loni v otevřeném dopise americkému prezidentovi Joeu Bidenovi.

Z otevřeného dopisu

Dopis zveřejnil časopis o literatuře, kultuře, ekonomii, vědě a publicistice The New York Review of Books, který vychází dvakrát měsíčně. Zakončili ho větou: „Věříme, že můžete zavřít Guantánamo před jeho blížícím se dvacátým výročím.“ Na Bidena se obrátili bez jakéhokoliv obviňování s tím, že vítají jeho požadavky změn ohledně nespravedlivých a problematických rozhodnutí jeho předchůdců. Například zrušil Trumpův zákaz vstupu na území USA pro občany několika převážně muslimských zemí, jenž se týkal například Nigérie, Somálska nebo Sýrie.

„Vzhledem k násilí, které se stalo v Guantánamu, jsme si jisti, že po více než devatenácti letech souhlasíte s tím, že věznění lidí na neurčito bez soudu a zároveň jejich podrobení mučení, krutosti, ponižujícímu zacházení bez smysluplného přístupu k rodinám nebo řádné úpravy právního systému je vrcholem nespravedlnosti. To je důvod, proč vězení v Guantánamu musí skončit,“ napsali dále.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

21:00 Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

„Česká televize už dávno není tím, čím měla být,“ soudí ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz Ra…