Události z Izraele se přelévají do Evropy. Muslimské i židovské komunity se totiž běžně potkávají na ulicích západních měst. Vypjaté emoce po největším teroristickém útoku islamistů z hnutí Hamás jsou bezpečnostní výzvou i pro tyto země.
Již během soboty přišly informace z Berlína, kde skupina zastánců Palestiny napadla televizní štáb a přinutila jej smazat natočený materiál. V Londýně se sešly tisíce muslimů s palestinskými vlajkami.
Tamní policie v prohlášení ujistila, že „zajistí, aby byl zaveden vhodný plán, který vyváží právo protestovat a jakékoliv ohrožení bezpečnosti“.
Jinde byly demonstrace na podporu Palestiny preventivně zakázány.
V Německu, kde je antisemitismus vnímán ještě citlivěji než jinde, vydala Ústřední rada Židů prohlášení, ve kterém vyzvala: „Žádné násilí, žádné nepokoje a žádná nenávist v německých ulicích.“
Policie současně posiluje ochranu u synagog a židovských škol. Ve Francii ministr vnitra Gérald Darmanin vyzval policii, ať se nekompromisně zaměří na veškeré projevy antisemitismu. Jeho nadřízená premiérka Borneová se ohradila proti tiskové zprávě jedné krajně levicové strany, která nabádala k „ukončení izraelské kolonizace“. Několik politiků se naopak účastnilo demonstrací na podporu Izraele.
Ve Francii s početnou muslimskou komunitou jsou obavy Židů asi nejintenzivnější. Z Francie se v posledních desetiletích tisíce lidí před tímto nebezpečím odstěhovaly do Izraele.
„Ten strach je skutečný,“ říká rabín Michel Serfaty, který přitom usiluje o dialog a stojí v čele Sdružení židovsko-muslimského přátelství.
Na výhrůžky si ve Francii ale stěžují i místní muslimové.
Napětí se zvyšuje na obou stranách, zejména poté, co izraelský premiér Netanjahu slíbil islamistickým teroristům „odvetu, jakou ještě neviděli“.
Speciální opatření kromě Francie, Německa a Velké Británie přijaly také Španělsko a Itálie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka v Izraeli
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.