Plánované zrušení klíčových protikorupčních struktur na Slovensku a jeho důsledky pro právní stát byly ve středu večer předmětem debaty mezi poslanci Evropského parlamentu (EP) a evropským komisařem pro spravedlnost Didierem Reyndersem. Vystoupilo 33 řečníků, z toho 12 ze 14 slovenských poslanců Evropského parlamentu, uvedla agentura TASR.
Evropská komise (EK) neváhá proti Slovenské republice jakkoli zasáhnout, včetně omezení čerpání evropských fondů, pokud by kroky vlády vedené premiérem Robertem Ficem v oblasti právního státu porušovaly pravidla EU, uvedl v rozpravě Reynders.
„To, co v Evropském parlamentu proti Slovensku předvedli opoziční slovenští europoslanci s cílem poškodit naši zemi, by neudělali ani potkani,“ uvedl slovenský premiér Robert Fico v krátkém videu zveřejněném na Facebooku.
„Když opozice neví, jak soutěžit se současnou novou vládou, posílá představitelům Evropské komise a Evropského parlamentu lži o připravované novelizaci trestného zákona, trestního pořádku nebo o rušení Úřadu speciální prokuratury,“ uvedl s tím, že slovenští europoslanci za opoziční strany chtějí pomocí lží za každou cenu poškodit Slovenskou republiku.
Slovenský premiér Robert Fico krátce po vítězství ve volbách a sestavení vládní koalice zahájil obří čistku v bezpečnostních složkách, které se za éry předchozích kabinetů věnovaly řadě přátel, příznivců či sponzorů Ficova Směru-SD, a nastoupil i na Úřad speciální prokuratury, který řadu z těchto případů dozoruje a 6. prosince vláda schválila její zrušení. Nepočítá však se zrušením Specializovaného trestního soudu, jak někteří slovenští europoslanci varují.
Na to důrazně Robert Fico upozorňuje: „V dokumentu z 5. prosince opakovaně upozorňovali evropské instituce na návrh současné vlády zrušit specializovaný trestní soud. To nemá nic společného z realitou. Protože vláda navrhuje zrušit pouze semeniště porušování lidských práv - Úřad speciální prokuratury a jeho hlavního představitele, nenávistného politika, podvodníka a pravoplatně odsouzeného zločince Daniela Lipšicu, který jako Matovičův sluha důsledně plnil pokyny a zneužíval a zneužívá trestní právo na likvidaci politických oponentů,“ řekl slovenský předseda vlády.
„Je doslova neuvěřitelné, že slovenští opoziční europoslanci žádají Evropskou komisi, aby potrestala Slovensko nevyplacením evropských fondů, věřící, že to poškodí slovenskou vládu v očích veřejnosti. Takové věci nedělají ani potkání! Škodit vlastní zemi ve jméně politického souboje mohou jen bezcharakterní protislovenská individua,“ zopakoval Fico.
V tomto cirkuse nemůže podle Fica samozřejmě chybět celá síť mimovládních organizací financovaná Sorosem, ani některá slovenská média, které o dnešní bouřce ve sklenici vody píší obyčejně tak, jak oni chtějí, myslí si Fico.
Okomentoval také slova evropského komisaře pro spravedlnost Reyndersoma, který potvrdil a pozitivně přivítal, že mezi Evropskou komisí a vládou Slovenské republiky probíhá dialog k uvedené trestní novelizaci a obecně řekl, že Evropská komise může použít všechny nástroje, které má k dispozici, včetně finančního nátlaku, pokud reformy jdou proti právnímu státu.
„To je ale všeobecné pravidlo, které platí pro všechny země Evropské unie. Mrzí mě, že komisař úmyslně neuvedl důvody pro které vláda Slovenské republiky přistupuje ke zrušení Úřadu speciální prokuratury. Že jsou tu desítky rozhodnutí ústavního soudu o porušení lidských práv, mrtví ve věznicích, zvěrstva vyšetřovatelů Národní kriminální agentury a prokurátorů Úřadu speciální prokuratury. O všech těchto okolnostech je komisař Reynders důkladně informovaný. Nebudu nyní komentovat jeho pohnutky zamlčovat tato závažná fakta,“ uvedl Fico.
„Za každých okolnosti mohu konstatovat, že opoziční slovenští europoslanci v Evropském parlamentu nedosáhli ničeho kromě hanby, kterou si způsobili. Doufám, že je v této neúspěšné sabotážní akci proti Slovensku vidělo co nejvíce Slovenek a Slováků. A nám nic nebrání pokračovat v legislativním procesu,“ uzavřel slovensky předseda vlády Robert Fico.
Evropský parlament by měl po středeční rozpravě přijmout nelegislativní usnesení. O jeho znění budou europoslanci pravděpodobně hlasovat na příštím plenárním zasedání, které se bude konat od 15. do 18. ledna 2024 ve Štrasburku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská