Poslanec hnutí SPD Foldyna přednesl úvodem zdravici, kterou konferenci poslal prezident Miloš Zeman: „Ve svém politickém životě jsem učinil mnoho rozhodnutí. Odvál je čas, nebo je překryly nové události a některé nesou své plody dodnes. Jen jedna událost se mi hluboce zaryla do srdce. Byl to pro mě okamžik opravdového pokání.
Ještě jako prezident republiky jsem se před svým srbský kolegou a přítelem Aleksandrem Vučičem ve staroslavných prostorách Pražského hradu omluvil za bombardování Srbska v roce 1999. Trápila mě vzpomínka na to, že jsem krátce po převzetí funkce premiéra byl postaven před tak strašlivou situaci. Byli jsme přitom ve vládě obelháni, protože nám tehdy tvrdili, že útoky budou vedeny jen na vojenské cíle.
Jak to bylo a jak to dopadlo, víme. Kosovo bylo násilně odtrženo od mateřského Srbska. Porušena přitom byla Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244, která garantovala územní celistvost a integritu Srbska.
Nikdy jsem samostatné Kosovo neuznal a nikdy tak neučiním. Vždy jsem trval na tom, že Kosovo je Srbsko. Nezapomínám na to, že naši srbští přátele se osvědčili v ohni strašlivých let 1938 a 1968, jiní mlčeli, zrazovali nebo se na neštěstí českého národa přiživovali,“ uvedl Miloše Zeman ve svém prohlášení.
Kosovo označil za nebezpečný precedent, kdy si silné státy, velmoci vynucují svou vůli na menších národech a bezohledně překreslují hranice.
„Jak krátkozraké to od Západu bylo se ukázalo už v roce 2022. Kdy Rusko pod vedením prezidenta Putina přepadlo Ukrajinu a začalo si z této země odtrhávat kusy území po vzoru uloupeného Kosova.
Dvojí metr neplatí, ač se o to někteří snaží. Okupace a násilné odtržení území si zaslouží odsouzení jak v případě Kosova, tak v případě Ukrajiny. Jsem politicky penzista, tedy mohu jen apelovat na naše politiky, aby některý z nich toto téma s veškerou vážností pozvedl a pokračoval ve snaze ukončit ostudné uznání státu, který je proslulý mafiánskými strukturami a hrubým potlačováním práv srbské menšiny.
Svět neučiníme lepší tím, když před problémy budeme zavírat oči a tvářit se, že neexistují, že zmizely. Případy Kosova a Ukrajiny nás učí, jak tvrdé a nesmlouvavé umí být velmoci, když jde o jejich zájmy,“ uvedl Miloše Zeman ve své zdravici s tím, že důležité je nevzdávat se, vytrvat a usilovat o nápravu křivdy, kterou jsme v bolestech učinili.
„Této zdravice si nesmírně vážím. Není to jen tak nějaká zdravice, je to zdravice od někdejšího prezidenta České republiky Miloše Zemana. Všichni víme, že sice odešel z Pražského hradu, ale zůstal prezidentem,“ uvedl poslanec hnutí SPD Jaroslav Foldyna, který je předsedou spolku Přátelé Srbů na Kosovu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská