Severoatlantická aliance posouvá svoji podporu Ukrajiny na novou úroveň. Dosud dávala najevo, že Ukrajinu sice podporují její jednotliví členové, ale Aliance jako celek nestojí o střet s Ruskem. Nyní generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyčlenil 100 miliard eur na vyzbrojení Ukrajiny. Návrh je postaven tak, aby do fondu pro Ukrajinu přispívalo 32 zemí NATO podle velikosti jejich ekonomiky.
Stoltenbergův návrh také předpokládá, že NATO převezme větší kontrolu nad koordinací dodávek zbraní do Kyjeva od uskupení nazvaného Kontaktní skupina pro obranu Ukrajiny, které bylo dosud pod vedením USA. To by mohlo omezit vliv Donalda Trumpa na pomoc Ukrajině, stane-li se prezidentem.
Podle tří evropských představitelů a amerického úředníka obeznámeného s interními jednáními se očekává, že během středečního a čtvrtečního zasedání ministrů zahraničí NATO v Bruselu budou úředníci diskutovat o řadě možností včetně postupného přesunu Kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny pod kontrolu Aliance. „Cílem by bylo dokončit tento krok na červencovém summitu vedoucích představitelů NATO ve Washingtonu,“ uvedl jeden z těchto úředníků podle bruselského listu Politico.
Druhý americký představitel uvedl, že jiný návrh by NATO poskytl formálnější místo u stolu v rámci ukrajinské skupiny na rozdíl od jejího přesunu pod kontrolu NATO. „Záměrem ze strany USA by bylo posílit vazby mezi NATO a Ukrajinou za účelem dlouhodobé podpory,“ uvedl úředník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič