Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda Senátu Miloš Vystrčil se zúčastnili parlamentního summitu Krymské platformy. Setkání navazující na loňský ročník konaný v Praze se tentokrát uskutečnilo v lotyšské Rize. Pekarová Adamová ve svém projevu vyzvala účastníky summitu k ještě větší politické, ekonomické i vojenské podpoře bránící se Ukrajiny. Jedině tak totiž může být ukončena ruská protiprávní okupace Krymu a docíleno spravedlivého míru v celé zemi.
Podle Pekarové Adamové je potřeba udržovat otázku Krymu stále živou. „Udržovat otázku Krymu ve všeobecném povědomí je důležité, ale samo o sobě to obyvatelům Krymu svobodu nevrátí,“ řekla rozhodně Pekarová.
Ale stačí jen připomínat připojení Krymu k Rusku? Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny nikoliv. „Nepomůže to uneseným dětem, aby se vrátily ke svým rodinám. Neobnoví to ani územní celistvost Ukrajiny, ani to neposlouží mezinárodnímu právu,“ řekl důrazně.
A ukázala, kudy by se měly ubírat země podporující Ukrajinu. „Jediným způsobem, jak skutečně obnovit svobodu a dosáhnout spravedlnosti na Krymu i v celé Ukrajině, je vyhrát válku,“ uvedla ve svém projevu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Přitom to nejsou jen prázdná slova. Pekarová přišla s návodem, jak válku na Ukrajině vyhrát. „Všechny ingredience jsou známé a dostupné. Více vojenské pomoci bez nesmyslných omezení, více ekonomické podpory, účinnější sankce, intenzivnější politický a diplomatický tlak,“ vyjmenovávala Pekarová jednotlivé kroky, jak Rusko ve válce porazit.
Veškerá s tím spojená břemena pak leží na bedrech politických lídrů, pravila Pekarová. „Je na nás, politických lídrech, abychom pro to vše zmobilizovali dostatečnou politickou vůli a společenskou shodu,“ řekla s tím, že společnost už začíná být válkou unavená a bojí se její eskalace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera