Španělská strana SALF (Se Acabó La Fiesta), v překladu „Párty je u konce“, překvapila v evropských volbách. Zakladatel a lídr strany Alvise Pérez ve volbách získal podporu 796 560 španělských voličů, což mu umožnilo získat tři křesla v Evropském parlamentu se ziskem 4,58 % hlasů. Jedno z nich obsadí on sám.
Pérez má velký vliv na sociálních sítích. Na všech svých účtech na sociálních sítích (Instagram, Facebook, TikTok, Telegram) má dohromady 1 800 000 sledujících. Od pandemie covidu-19 se stal vůdčí postavou pravicového hnutí ve Španělsku právě díky svému dosahu a činnosti na sociálních sítích, která spočívá ve zveřejňování informací o údajných nezákonnostech spáchaných španělskými levicovými politiky a novináři.
Strana SALF zatím neoznámila, ke kterému krajně pravicovému uskupení v Evropském parlamentu se připojí, ačkoli se spekuluje o možné spolupráci s novou Evropou suverénních národů vedenou AfD, informuje server Euractiv. Pérez uvedl, že SALF vyjednává se třemi různými politickými skupinami a rozhodnutí oznámí brzy podle protikorupčních závazků a možností zvýšit vliv strany.
Vstup SALF na politickou scénu by mohl ohrozit pravicovou stranu VOX, která je součástí Patrioti pro Evropu. Obě strany sdílejí tvrdý postoj k migraci.
Pérez tvrdí, že SALF zastupuje „více než 800 000 Španělů, kteří jsou otráveni tím, jak Evropa (Evropská unie) funguje, zejména pokud jde o migraci“, a ostře kritizuje fungování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové. Její vedení označil za „vládu, která se stále více podobá Sovětskému svazu než skutečné Evropě národů“.
Z Evropského parlamentu se již ozval svým příznivcům na sociálních sítích. „Šampaňské a housle, zatímco Evropa se řítí do propasti. To vše je velmi surrealistické,“ popsal svůj zážitek na Instagramu.
Následně Pérez zdůraznil, že jeho role europoslance se nevylučuje s přípravou na všeobecné volby ve Španělsku v roce 2027. „To, co chceme jako prioritu, je získat přístup do Moncloa (sídla španělské moci) nebo aby na nás Moncloa při sestavování vlády spoléhalo a abychom mohli (španělského premiéra) Pedra Sáncheze prioritně vykopnout ze španělské vlády. Takže jakmile budou vypsány všeobecné volby, rezignuji na funkci europoslance a budu kandidovat v příštích všeobecných volbách,“ uvedl Pérez. „V podstatě jde o to, abych mohl spojit své působení jako europoslance s realizací struktury, kterou potřebujeme k vytvoření politické strany, s níž budeme kandidovat v příštích parlamentních volbách ve Španělsku.“
Americký zpravodajský server POLITICO ho označil za „krajně pravicového chuligána“, který narušuje španělskou politiku.
„Chci být příštím španělským premiérem s konkrétními opatřeními, která povedou k nápravě mé země,“ řekl koncem června v rozhovoru pro POLITICO. „Chci změnit demokratický systém své země, aby se stala zemí nejvyšší úrovně, jako je Anglie nebo Spojené státy.“
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová