„Pohroma.“ Němci mají problém. A pak ho budeme mít my

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

29.08.2023 14:42 | Zprávy

Německé firmy se bojí o svou konkurenceschopnost. Vyplývá to z dotazníku tamní Průmyslové a obchodní komory. Celkem 52 % firem tvrdí, že na ně přeměna energetiky na udržitelnou dopadá negativně. A i ti, kterým dává možnost vydělat, nesdílejí optimismus. Německé firmy tak raději odcházejí jinam. A ekonom Lukáš Kovanda varuje, že to bude mít velké následky, například pro Itálii, ale také Českou republiku.

„Pohroma.“ Němci mají problém. A pak ho budeme mít my
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výrobní linka, ilustrační foto

Německá obchodní a průmyslová komora zveřejnila výsledky dotazníku ohledně německé energetické politiky. Zúčastnilo se dohromady 3572 podniků ze všech ekonomických sektorů a ze všech regionů Německa. A podle komory, která dotazník organizuje, tak špatná čísla nebyla v Německu od roku 2012, kdy se s dotazováním začalo. Místopředseda komory Achim Dercks říká, že obavy o konkurenceschopnost u německých podniků nebyly nikdy větší. Sílí zejména obavy z nedostatku energie.

Firmy vidí spíše problémy než příležitosti. Pro celkem 52 % firem bude mít přeměna energetiky (tzv. Energiewende) negativní nebo dokonce velmi negativní dopady. Jen pro  13 % bude pozitivní. 35 % se k ní staví neutrálně. U energeticky náročného průmyslu jsou zasažené tři čtvrtiny všech dotazovaných firem, což místopředseda komory považuje za varovné. „I v sektorech, které z Energiewende direktně profitují, jako jsou služby nebo stavebnictví, se nálada zhoršuje,“ říká.

Spouštěč špatné nálady je jasný. Válka na Ukrajině a z ní vyplývající následky pro energetiku, které podle místopředsedy komory politici nebyli schopni odstranit. Firmy se stále obávají své budoucnosti a bojí se o svou konkurenceschopnost. Ceny energie jsou stále vysoké a Německo nemá moc vyhlídek na zlepšení ekonomiky. „Hlavní otázky nebyly zodpovězeny,“ míní Dercks.

Nejde to, leda by se zastavila produkce

Firmy se prý čím dál více setkávají s nároky, které nelze splnit. „A pak jsou tu úsporové cíle vyplývající ze zákona o energetické úspoře, u kterých nikdo nedokáže říct, jak jich dosáhnout bez toho, aby zastavil produkci,“ dodává Dercks.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

***, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseslušná občanka , 29.08.2023 15:35:44
Tak se mi zdá, že vyhrává spíš Putin.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

18:10 Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura dnes v Poslanecké sněmovně poukázal na tristní situaci na pražském …