„Potřebujeme protiraketovou obranu.“ Vojenský analytik nalezl slabiny v obraně

10.10.2023 22:50 | Monitoring

Riziko, že bude Česká republika nucena potýkat se s hrozbou balistických raket, v posledních letech rychle roste. Vojenský analytik Jiří Vojáček v komentáři na serveru Drbna vysvětloval, proč Česká republika potřebuje protiraketovou obranu. Válka na Ukrajině podle něj jasně dokázala, že země, která si zakládá na svém lidském, ekonomickém a kulturním bohatství, nemůže ve 21. století zůstat nekryta alespoň základním počtem kompletů protiletadlových řízených střel větší vzdálenosti, a to ať už má jakkoli silné letectvo. Tím spíše, pokud má méně početné vzdušné síly jako Česká republika.

„Potřebujeme protiraketovou obranu.“ Vojenský analytik nalezl slabiny v obraně
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Zatímco přibývá zemí, jež disponují pokročilými raketovými systémy, Česká republika podle Vojáčka zaostává a zůstává zcela nekrytá, pokud jde o ochranu proti balistickým raketám. „Nakupujeme systém SPYDER, toho je však málo a umí působit jen proti letadlům,“ upozorňuje.

„Ze systémů, které by pro Českou republiku připadaly v úvahu, musíme zmínit izraelské typy Barak-8 a Davidův prak a nakonec etalon mezi systémy protivzdušné obrany tohoto typu, americký MIM-104 Patriot,“ uvádí s tím, že cílů k bránění je v České republice dost.

Patrně nejzajímavějším systémem z hlediska výkonu i interoperability s již provozovanými či objednanými systémy je izraelský systém Davidův prak, který má v samotné izraelské armádě nahradit všechny verze amerických raket Patriot. Je schopen napadat letouny, drony, balistické rakety krátkého a středního doletu a střely s plochou dráhou letu ve vzdálenostech od 40 do 300 kilometrů, uvádí Vojáček ve svém komentáři.

Navádění by mělo systému umožňovat efektivně napadat například i ruské balistické rakety středního doletu Iskander a Točka, které jsou široce používány v konfliktu na Ukrajině.

„O systém Davidův prak, který je součástí izraelské protivzdušné obrany, mělo zájem Švýcarsko, v letošním roce pak oznámilo svůj záměr vybrat tento typ PVO Finsko. Cena systému se těžko odhaduje, protože ještě nedošlo k exportu, nicméně podle komunikace výrobce s americkým Kongresem se dá cena za osm odpalovacích zařízení s palebným průměrem odhadnout na částku mezi půl a jednou miliardou dolarů,“ dodává vojenský analytik.

„Riziko, že bude Česká republika nucena potýkat se s hrozbou balistických raket, v posledních letech rychle roste a kromě omezených možností letectva nás před touto hrozbou neubrání nic jiného než protivzdušná obrana s protiraketovým přesahem, který v současnosti provozované či objednané systémy nemají,“ upozorňuje.

I pokud bychom se zapojili do chystaného německého systému s izraelskými superraketami ARROW 3, je nutné mít i národní prvek protiraketové obrany, abychom k němu měli přístup 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. „I proto nám nezbývá než doufat, že politická reprezentace rychle doplní strategické dokumenty o pořízení systémů takového typu,“ zakončuje Vojáček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německý silvestr: Migrant dělal zlo, neměl azyl, byl chycen policií. A propuštěn

9:38 Německý silvestr: Migrant dělal zlo, neměl azyl, byl chycen policií. A propuštěn

Nejčtenější německý list Bild tvrdí, že v Německu není něco v pořádku. Stačí se podívat na dění na z…