„V současné chvíli se nabízejí čtyři základní modely možné budoucnosti,“ konstatoval Oskar Krejčí ve své analýze průběhu a možné budoucnosti ukrajinské krize na serveru Blisty.cz.
První model by se prý mohl inspirovat chováním Makedonie v roce 2001, kde došlo k tomu, že západní politici vzali pod ochranu tamní albánskou menšinu a dnes by pod nátlakem ze zahraničí mohli povstalci z Kyjeva zasednout k jednacímu stolu s povstalci z jihovýchodu a přijmout dohodu o federalizaci, vojenské neutralitě země a ekonomickém rozvoji. Tento model podle profesora Krejčího nejvíc vyhovuje hlavně lidem žijícím na Ukrajině.
Druhým modelem by podle něho mohla být inspirace v Oranžové revoluci z roku 2004 a jihovýchod Ukrajiny by pod tlakem z Kyjeva ustoupil, zřekl se svých radikálních reprezentantů a přijal dílčí reformy nadiktované Západem.
- Celý text ZDE.
„Chaotická situace se pod vládou oligarchů, západoukrajinských radikálů a díky svěrací kazajce navlečené Ukrajině Mezinárodním měnovým fondem prohloubí. Narůstající sociální spory převrství dnešní etnické konflikty. Dramatický rozdíl mezi ekonomickým vývoje Krymu a Ukrajiny povede k nové polarizaci a příští volby – budou-li alespoň trochu demokratické a budou-li vůbec – vyhraje proruské křídlo. Tento scénář nejvíce vyhovuje Moskvě,“ uvedl dále politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka