Řetězce se supermarkety v balkánských státech zažívají vlnu protestů proti vysokým cenám. Spontánní stávkou chtějí zákazníci donutit řetězce, aby snížily ceny prodávaného zboží, informuje server Euronews. Iniciativu spustila chorvatská facebooková skupina „Halo, inspektore“, která sdružuje desítky tisíc spotřebitelů. Server HRT uvedl, že organizované bojkoty supermarketů přišly velké řetězce v Chorvatsku už na více než 80 milionů eur na tržbách. „Jde o jasný signál, že spotřebitelé jsou rozhořčeni. Cílem je vyvinout tlak na obchodníky a úřady, aby se zabývali prudce rostoucími cenami a pomohli zmírnit inflaci. Spotřebitelé si nyní více hlídají své výdaje a rozhodují se uvážlivěji,“ uvedl Josip Kelemen, zástupce iniciativy Halo, inspektore.
Iniciativa zveřejnila grafiku, ve které vyčíslila dopady tržeb na supermarkety dokonce na 108 milionů eur. Největší ztráty jim stávky působí v pátek, který se pomalu stává neoficiálním stávkovacím dnem. Že je zdražování v Chorvatsku problémem, si dobře uvědomuje i tamní vláda, která po prvních bojkotech rozšířila cenové stropy na sedmdesát „základních položek“. Patří mezi ně například chléb, polenta, těstoviny, šunka, máslo, sádlo, některé druhy sýrů a ryb, káva a základní hygienické potřeby. Zákaznický bojkot se týká především velkých řetězců, jako je Konzum a Plodine, ale skupina Halo, inspektore se zaměřuje i na menší obchody jako třeba pekárny, které prý mají příliš vysoké ceny. „Zopakujme si to celé. Od obchodních řetězců přes pekárny až po služby. Všechno. Cílem je ukázat, že můžeme utrácet méně,“ uvedl zástupce iniciativy Josip Kelemen. Chorvaté sdílejí na sociální sítě fotografie ze supermarketů zejících prázdnotou.
Chorvaty rozčílilo i zdůvodnění řetězců, proč jsou ceny v tamních obchodech tak vysoké. Může prý za to členité pobřeží země, které zvyšuje přepravní náklady. Z této a podobných výmluv obchodníků si dělají legraci uživatelé na sociální síti Reddit. Lidé z jiných zemí připsali odůvodnění, kterých se dostává jim. V Rakousku je to prý kvůli „vysoké hustotě obchodů“ a „vysokým horám“. Jeden drogistický řetězec na otázku, proč jsou jeho německé produkty v Německu levnější než v Rakousku, údajně odpověděl, že je to kvůli převozu zboží přes Alpy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.