„Radši vydrží dva měsíce ztrátu.“ Pikora odhalil smutnou pravdu o boji s řetězci

12.02.2025 15:45 | Zprávy

Už mají dost přemrštěných cen. Zákazníci v Chorvatsku a dalších balkánských zemích spouštějí masivní stávky zaměřené proti velkým obchodním řetězcům. Ty chorvatské přišly za tři týdny zhruba o 100 milionů eur v tržbách. Nyní se podobná stávka chystá i v Česku. Ekonom Vladimír Pikora je k tomu, že by zákazníci velké řetězce porazili, skeptický. „Pro ně je mnohem zajímavější mít dva až tři měsíce ztrátu, kterou pak rychle doženou v dalších měsících,“ říká o obchodnících, kterým prý stačí vydržet a neuhnout. Podle Pikory by ale měl svou práci začít dělat ÚOHS.

„Radši vydrží dva měsíce ztrátu.“ Pikora odhalil smutnou pravdu o boji s řetězci
Foto: Radek Kotas
Popisek: Supermarket

Řetězce se supermarkety v balkánských státech zažívají vlnu protestů proti vysokým cenám. Spontánní stávkou chtějí zákazníci donutit řetězce, aby snížily ceny prodávaného zboží, informuje server Euronews. Iniciativu spustila chorvatská facebooková skupina „Halo, inspektore“, která sdružuje desítky tisíc spotřebitelů. Server HRT uvedl, že organizované bojkoty supermarketů přišly velké řetězce v Chorvatsku už na více než 80 milionů eur na tržbách. „Jde o jasný signál, že spotřebitelé jsou rozhořčeni. Cílem je vyvinout tlak na obchodníky a úřady, aby se zabývali prudce rostoucími cenami a pomohli zmírnit inflaci. Spotřebitelé si nyní více hlídají své výdaje a rozhodují se uvážlivěji,“ uvedl Josip Kelemen, zástupce iniciativy Halo, inspektore. 

Iniciativa zveřejnila grafiku, ve které vyčíslila dopady tržeb na supermarkety dokonce na 108 milionů eur. Největší ztráty jim stávky působí v pátek, který se pomalu stává neoficiálním stávkovacím dnem. Že je zdražování v Chorvatsku problémem, si dobře uvědomuje i tamní vláda, která po prvních bojkotech rozšířila cenové stropy na sedmdesát „základních položek“. Patří mezi ně například chléb, polenta, těstoviny, šunka, máslo, sádlo, některé druhy sýrů a ryb, káva a základní hygienické potřeby. Zákaznický bojkot se týká především velkých řetězců, jako je Konzum a Plodine, ale skupina Halo, inspektore se zaměřuje i na menší obchody jako třeba pekárny, které prý mají příliš vysoké ceny. „Zopakujme si to celé. Od obchodních řetězců přes pekárny až po služby. Všechno. Cílem je ukázat, že můžeme utrácet méně,“ uvedl zástupce iniciativy Josip Kelemen. Chorvaté sdílejí na sociální sítě fotografie ze supermarketů zejících prázdnotou.

Chorvaty rozčílilo i zdůvodnění řetězců, proč jsou ceny v tamních obchodech tak vysoké. Může prý za to členité pobřeží země, které zvyšuje přepravní náklady. Z této a podobných výmluv obchodníků si dělají legraci uživatelé na sociální síti Reddit. Lidé z jiných zemí připsali odůvodnění, kterých se dostává jim. V Rakousku je to prý kvůli „vysoké hustotě obchodů“ a „vysokým horám“. Jeden drogistický řetězec na otázku, proč jsou jeho německé produkty v Německu levnější než v Rakousku, údajně odpověděl, že je to kvůli převozu zboží přes Alpy. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Novotný

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jako dobrý, že..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 12.02.2025 16:08:21
Ovšem řetězce si dovolí jen to, co jim umožní političtí lemplové. A to platí jak pro Chorvatsko, tak zejména pro nás. Jak je možné, že ten náš ministerský dřevák nemá přehled o tom, jaké marže mají řetězce u nás, v jakých cenových hladinách postupuje zboží po cestě výrobce - zpracovatel - prodejce? Co dělají všelijací ti inspektoři, když snášejí vyděračské a protekční podmínky pro umisťování zboží od zpracovatelů do řetězců? Kolik důkazů potřebují draze placené orgány k tomu, aby zamezily dvojí jakosti potravin? Řetězce s námi zacházejí jako s kolonií, kterou je třeba pouze využít k co nejvyššímu zisku, politiky buď zastrašit anebo uplatit korálky a zrcátky, a jinak je jim všechno šumák.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Zákaz pobíhání Nory Fridrichové po sněmovně má peprné pokračování

9:00 Zákaz pobíhání Nory Fridrichové po sněmovně má peprné pokračování

Bývalá hlavní tvář 168 hodin, Nora Fridrichová, má podle vlastních slov utrum. Byla jí zamítnuta žád…