Ministr Vlastimil Válek měl podle webu Zdravotnický deník obdržet v minulých dnech dva dopisy, které má následovat třetí. Podepsáni jsou zaměstnanci Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), kteří vyjadřují nedůvěru řediteli ústavu Petru Winklerovi.
Hlavním důvodem jejich stížnosti je „bossing místo vědy“, který prý v ústavu, který má teoreticky zkoumat duševní zdraví, s ředitelem zažívají.
Petr Winkler se stal ředitelem NUDZ v roce 2021, když nahradil dlouholetého ředitele profesora Cyrila Höschla. Vystudovaný sociální pracovník v ústavu působil od roku 2011 na pozici vedoucího výzkumného týmu.
Hned následující rok začala zaznívat tvrzení o jeho despotismu a neúnosné atmosféře. Sám ředitel to odmítal a vlnu odchodů zaměstnanců vysvětloval „transformací ústavu do efektivnější, hospodárnější a na evropské půdě konkurenceschopné instituce, která se pyšní excelentním výzkumem a vysoce kvalitními službami v oblasti duševního zdraví“.
Jeden ze zaměstnanců si do médií postěžoval, že jej ředitel na poradě nazval jako „rakovinu týmu“.
Ředitel nominovaný ještě Adamem Vojtěchem ale ve funkci vydržel přes celé volební období Vlastimila Válka a stál v čele ústavu v době, kdy se po pandemii právě o duševním zdraví dost hovořilo.
V letošním roce se ale opět objevily dva dopisy zaměstnanců, kteří si na ředitele Winklera stěžovali na ministerstvu zdravotnictví.
Mělo se pod nimi dohromady shromáždit více než 140 podpisů. Jejich text není veřejně k dispozici, získal jej ovšem Zdravotnický deník, který z dopisu obsáhle citoval.
„Pod vedením PhDr. Winklera došlo k odchodu značného počtu klíčových pracovníků, kteří byli schopni poskytovat vysoce kvalitní zdravotní péči a nebo přinášet grantové prostředky a podporovat vědecký rozvoj,“ píše se v dopise, který mělo podepsat 122 řadových zaměstnanců.
Šéfovo nadřazené chování se má projevovat například tím, že zaměstnancům svévolně pozastavuje jejich grantové projekty, zdržuje projednání žádostí nebo přijetí nově získaných projektů. To prý mimo jiné závažně snížilo důvěryhodnost úřadu u poskytovatelů dotací.
„Izolace odborné sféry a zasahování nezdravotníků do rozhodování o léčbě ohrožuje kvalitu péče o pacienty a důvěru ve schopnost NUDZ poskytovat odbornou péči,“ mělo v dopise padnout déle.
Ředitele Winklera navíc protestující zaměstnanci obvinili z plagiátorství. Mělo jít o to, že autorský tým pod ředitelovým vedením v roce 2023 v odborném článku neocitoval jména autorů studie, ze které vycházeli (aféru spustila jedna z bývalých zaměstnankyň, která byla mezi autory této studie).
Ředitel zareagoval tak, že změnil sestavu Etického výboru, který se situacemi tohoto typu zabývá. Sám střídání vysvětloval tím, že není možné, aby členové etického výboru byli současně ve vedení ústavu.
Druhý dopis na ministerstvo se má týkat lékařů, působících na klinice NUDZ a podepsat jej mělo 22 lidí.
ParlamentníListy.cz se obrátily na ministerstvo zdravotnictví s dotazem, jak situaci v ústavu hodlá řešit. Odpovědí jsme se do pátečního odpoledne nedočkali. Ministr Vlastimil Válek na sociálních sítích v posledních dnech řeší spíše Donalda Trumpa nebo své zážitky z návštěvy Ukrajiny.
Tiskový mluvčí Ondřej Jakob, který byl mezi oslovenými, na svém Facebooku sdílel výzkum, že „se zdravotnictví jsou u nás spokojeny téměř dvě třetiny dotazovaných“.
Jak informoval web Zdravotnictví deník, chystá se i třetí dopis, který má tentokrát upozorňovat na ředitelova selhání manažerská a zhoršující se ekonomickou situaci ústavu. Tento dopis prý ještě nebyl odeslán, redaktorka Zdravotnického deníku už ale jeho obsah znala.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo