Olympiáda v Paříži už běží pár dní, čeští sportovci na ní bojují ze všech sil, ale ve čtvrtek večer, po řadě sportovních disciplín zůstávali Češi bez medaile. Francouzi ale ukázali, že jsou schopní upoutat pozornost světa i zahajovacím ceremoniálem olympiády, či rozhodnutím, kdo smí s ostatními ženami bojovat v ringu.
Na olympiádu byla jako sportovkyně vpuštěna v alžírských barvách bojující Imán Chalífová, která je přitom z boxerských zápasů pod hlavičkou mezinárodní boxerské federace IBF vyřazena kvůli vysoké hladině testosteronu. A její italská soupeřka Angela Cariniová to také po první minutě zápasu vzdala.
Mezinárodní boxerská asociace (IBA) k tomu vydala stanovisko, které se vztahuje nejen k olympiádě, ale také k situaci z roku 2023.
„Dne 24. března 2023 IBA diskvalifikovala atletky Lin Yu-ting a Imáne Chalífovou z Mistrovství světa v boxu žen v Novém Dílí 2023. Tato diskvalifikace byla výsledkem jejich nesplnění kritérií způsobilosti pro účast v soutěži žen, jak byla stanovena pro zachování férovosti v tomto sportu a maximální integrity soutěže. Je třeba poznamenat, že sportovci nepodstoupili vyšetření testosteronu, ale byli podrobeni samostatnému a uznávanému testu, přičemž podrobnosti zůstávají důvěrné. Tento test přesvědčivě ukázal, že oba sportovci nesplňovali požadovaná nezbytná kritéria způsobilosti a bylo zjištěno, že mají konkurenční výhody oproti ostatním soutěžícím,“ uvedla asociace.
Boxerka Lin Yu-ting z Tchaj-wanu se tehdy proti verdiktu asociace neodvolala. Imán Chalífová se sice odvolala, ale proces nenechala doběhnout. Než mohl být proces odvolání zdárně ukončen, Chalífová odvolání stáhla.
IBA je podle svých vlastních slov i nadále odhodlána zajistit spravedlivou soutěž na všech našich akcích, vyjadřuje však znepokojení nad nejednotným uplatňováním kritérií způsobilosti jinými sportovními organizacemi, včetně těch, které dohlížejí na olympijské hry. Uplatňování odlišných kritérií může podle asociace v konečném důsledku vést i k ohrožení života sportovců.
Někdejší dlouholetý zpravodaj ČT na Blízkém východě Jakub Szántó k boxerskému incidentu také napsal pár slov.
„Co si ruské trollí farmy vyberou na pařížské olympiádě jako téma pro další rozeštvávání západní společnosti dnes? A na co my všichni jako pitomci ihned naskočíme, hm?“ zeptal se.
Co si ruské trollí farmy vyberou na pařížské olympiádě jako téma pro další rozeštvávání západní společnosti dnes? A na co my všichni jako pitomci ihned naskočíme, hm? pic.twitter.com/ocqt642vue
— Jakub Szántó (@JakubSzanto) August 2, 2024
„Běda tomu, kdo má jiný názor, než liberální mainstream, to je automaticky proruský troll...“ odpověděl novináři jeden z diskutujících.
A Szántó zareagoval.
„To jste si z mého postu vzal? Tak to gratuluju ke čtení mezi řádky. Ono stačí už jen to, že liberální užíváte jako odsudek,“ poznamenal.
K situaci v ringu napsal pár řádků také marketingový expert, podcaster a sportovní marketér Tomáš Janča.
„AIBA (Association Internationale de Boxe Amateur), nyní IBA, je jedna z nejzkorumpovanějších světových sportovních federací (což je co říct) a dlouhodobě je řízena z postsovětského prostoru. MOV jí sebral status světové governing body ve prospěch nově vzniklé organizace World Boxing. Dnes publikovali tohle,“ napsal.
A přidal výmluvný obrázek.
Publicista Joachim Wedel upozornil, že tato situace plně padá na bedra Mezinárodního olympijského výboru, protože boxerská asociace je mimo jiné kvůli vazbám na Rusko a kvůli dopingovým aférám vyřazena z rozhodovacího procesu.
Naštvaný, unavený, chechtající se komik, jak se sám na sociálních sítích představuje Luděk Staněk má za to, že stávající kauza s Chalífovou je největší ostudou olympijských her.
„Tohle je reálně největší ostuda OH. A argument, že předchozí zákaz vydala zkorumpovaná boxerská organizace fakt neobstojí,“ napsal Staněk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák