Washingtonský institut pro studium války (ISW) upozorňuje, že volání po rusifikaci Ukrajiny, které se ozývá od počátku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, stále posiluje nacionalistické nálady v Rusku. Podle institutu se to projevuje např. tím, že etničtí Rusové kritizují migranty proudící do Ruska ze středoasijských zemí.
„Šéf ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin obvinil migranty z destabilizace Ruska importem terorismu a extremistických ideologií a zdůraznil roli migrační politiky při zajišťování veřejného pořádku. Bývalý ruský důstojník a zapálený nacionalista Igor Girkin ostře kritizoval, že úřady Tuvinské republiky vracejí 104 administrativně-územním celkům původní tuvinské názvy, což jeden z proválečných blogerů odsoudil jako zbytečné ‚posouvání hranic‘ v době války. Záběry ze sociálních sítí, které kolovaly 12. dubna, ukazují skupinu ruských mužů, kteří údajně vzdávají nacistický pozdrav, když procházejí kolem administrativní budovy v Ufě v Baškortostánu a vykřikují přitom ‚Rusko je pro Rusy‘,“ uvedl ISW.
Baškirsko leží na jihovýchodě Ruské federace na pomezí Evropy a Asie. Hlavním městem této republiky je UFA.
„Tyto případy xenofobie a rasismu jsou příkladem podstaty domácí ‚rusifikace‘. Válka na Ukrajině posílila nejzavilejší hlasy v informačním prostoru, aby upevnily svou ideologii a promítly ji jak vůči ukrajinskému lidu, tak vůči neslovanským menšinám v samotném Rusku. Tato dynamika se bude s pokračující válkou pravděpodobně stupňovat a přežije ruskou invazi na Ukrajinu a bude prostupovat ruským domácím prostorem po mnoho dalších let,“ rozvedl myšlenku institut, který také upozornil na jeden paradox. Totiž fakt, že ve válce na Ukrajině hrají neRusové z Ruské federace důležitou roli. To oni jsou nuceni nést na svých bedrech fyzickou tíhu bojů.
„Ruská nacionalistická komunita nadále oslavuje zvěrstva a obhajuje zesilování brutality. Ruští prováleční blogeři reagovali na široce rozšířené záběry ruského vojáka, který stíná hlavu ukrajinskému válečnému zajatci. Telegramový kanál spřízněný s wagnerovci se pokusil stětí ospravedlnit tvrzením, že obě strany se dopouštějí brutálních činů, a tvrdil, že toto stětí nebude poslední násilnou popravou během války,“ upozorňoval dále ISW.
V diskusi na telegramovém kanálu také zaznělo, že obviňovat vojáky během války z páchání brutálních činů je totéž, jako dávat pokuty za rychlou jízdu během závodů na okruhu.
Mezitím od srpna 2022 dále probíhá bitva o Bachmut. Podle institutu do 12. dubna nedosáhli Rusové na tomto bojišti žádného dalšího potvrzeného územního zisku.
V této době přijel do Washingotmu ukrajinský premiér Denys Šmyhal, aby zde požádal o dodání amerických stíhaček F-15 a F-16 Ukrajině. Ale nezůstal jen u toho.
„Pokud jde o vojenskou pomoc, Šmyhal se u amerického ministra obrany Lloyda Austina zasazoval o to, aby Ukrajině byla poskytnuta naléhavá americká pomoc při dokončení příprav na nadcházející pokus Ukrajiny dobýt zpět Ruskem okupovaná území. Šmyhal konkrétně požádal šéfa Pentagonu, aby Ukrajině poskytl stíhačky F-15 a F-16 a rakety delšího doletu, neboť letectvo je považováno za klíčový předpoklad budoucího úspěchu na bojišti,“ napsal server Kyiv Post.
„Tuto válku vyhrajeme, ale abychom toho dosáhli rychleji a s menšími ztrátami, Ukrajina stále potřebuje intenzivní vojenskou podporu,“ řekl Šmyhal.
Austin se ke konkrétním žádostem nevyjádřil, zavázal se však k rozšíření výroby vojenských prostředků v USA pro Ukrajinu.
Podle agentury AFP Světová banka rozhodla od invaze Ruska v únoru loňského roku o využití 23 miliard na Ukrajině.
„Energetická infrastruktura utrpěla za poslední rok škody ve výši 11 miliard dolarů a je jednou z nejkritičtějších oblastí, kde Ukrajina potřebuje naléhavou podporu,“ uvedla výkonná ředitelka Světové banky pro operace Anna Bjerde.
Britská veřejnoprávní BBC se v souvislosti s válkou na Ukrajině ještě jednou vrátila k únikům tajných amerických dokumentů, které se týkaly nejen ukrajinských silných a slabých stránek ukrajinské armády, ale např. také faktu, že Američané ostře sledovali dnešního generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese a zdálo se jim, že je až příliš vstřícný k ruským postojům.
„Několik dokumentů popisuje soukromou komunikaci mezi Guterresem a jeho náměstkem. Jedná se o poslední z úniků tajných dokumentů, kterým se američtí představitelé snaží přijít na kloub. Dokumenty obsahují upřímné postřehy pana Guterrese o válce na Ukrajině a o řadě afrických vůdců. Jeden z uniklých dokumentů se zaměřuje na černomořskou dohodu o dodávkách obilí, kterou OSN a Turecko zprostředkovaly v červenci po obavách z celosvětové potravinové krize. Naznačuje, že pan Guterres měl takový zájem na zachování dohody, že byl ochoten vyjít vstříc zájmům Ruska,“ uvedla BBC.
Jeden z vysokých úředníků uvedl, že nebude komentovat uniklé dokumenty, ale že OSN je „vedena potřebou zmírnit dopady války na nejchudší obyvatele světa“, doplnila k tématu britská veřejnoprávní stanice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.