„Rusko je tu pro Rusy.“ V Rusku se prý objevuje nacismus

13.04.2023 9:45 | Zprávy

Americký Institut pro studium války upozorňuje, že v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu posilují nacionalistické nálady v samotném Rusku, a to i jejich radikální proudy. Po sociálních sítích kolují např. záběry skupiny mužů, kteří v Rusku hajlují a volají „Rusko je tu pro Rusy“. Ruské menšiny jsou pod stále větším tlakem. Pod tlakem zůstává i Ukrajina. Nejde přitom jen o stětí ukrajinského vojáka ruským okupantem. A mezitím vychází najevo další informace z uniklých citlivých amerických dokumentů.

„Rusko je tu pro Rusy.“ V Rusku se prý objevuje nacismus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakety a střely vypálené ruskou armádou na ukrajinská města

Washingtonský institut pro studium války (ISW) upozorňuje, že volání po rusifikaci Ukrajiny, které se ozývá od počátku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, stále posiluje nacionalistické nálady v Rusku. Podle institutu se to projevuje např. tím, že etničtí Rusové kritizují migranty proudící do Ruska ze středoasijských zemí.

„Šéf ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin obvinil migranty z destabilizace Ruska importem terorismu a extremistických ideologií a zdůraznil roli migrační politiky při zajišťování veřejného pořádku. Bývalý ruský důstojník a zapálený nacionalista Igor Girkin ostře kritizoval, že úřady Tuvinské republiky vracejí 104 administrativně-územním celkům původní tuvinské názvy, což jeden z proválečných blogerů odsoudil jako zbytečné ‚posouvání hranic‘ v době války. Záběry ze sociálních sítí, které kolovaly 12. dubna, ukazují skupinu ruských mužů, kteří údajně vzdávají nacistický pozdrav, když procházejí kolem administrativní budovy v Ufě v Baškortostánu a vykřikují přitom ‚Rusko je pro Rusy‘,“ uvedl ISW.

Baškirsko leží na jihovýchodě Ruské federace na pomezí Evropy a Asie. Hlavním městem této republiky je UFA.

„Tyto případy xenofobie a rasismu jsou příkladem podstaty domácí ‚rusifikace‘. Válka na Ukrajině posílila nejzavilejší hlasy v informačním prostoru, aby upevnily svou ideologii a promítly ji jak vůči ukrajinskému lidu, tak vůči neslovanským menšinám v samotném Rusku. Tato dynamika se bude s pokračující válkou pravděpodobně stupňovat a přežije ruskou invazi na Ukrajinu a bude prostupovat ruským domácím prostorem po mnoho dalších let,“ rozvedl myšlenku institut, který také upozornil na jeden paradox. Totiž fakt, že ve válce na Ukrajině hrají neRusové z Ruské federace důležitou roli. To oni jsou nuceni nést na svých bedrech fyzickou tíhu bojů.

„Ruská nacionalistická komunita nadále oslavuje zvěrstva a obhajuje zesilování brutality. Ruští prováleční blogeři reagovali na široce rozšířené záběry ruského vojáka, který stíná hlavu ukrajinskému válečnému zajatci. Telegramový kanál spřízněný s wagnerovci se pokusil stětí ospravedlnit tvrzením, že obě strany se dopouštějí brutálních činů, a tvrdil, že toto stětí nebude poslední násilnou popravou během války,“ upozorňoval dále ISW.

V diskusi na telegramovém kanálu také zaznělo, že obviňovat vojáky během války z páchání brutálních činů je totéž, jako dávat pokuty za rychlou jízdu během závodů na okruhu.

Mezitím od srpna 2022 dále probíhá bitva o Bachmut. Podle institutu do 12. dubna nedosáhli Rusové na tomto bojišti žádného dalšího potvrzeného územního zisku.

V této době přijel do Washingotmu ukrajinský premiér Denys Šmyhal, aby zde požádal o dodání amerických stíhaček F-15 a F-16 Ukrajině. Ale nezůstal jen u toho.

„Pokud jde o vojenskou pomoc, Šmyhal se u amerického ministra obrany Lloyda Austina zasazoval o to, aby Ukrajině byla poskytnuta naléhavá americká pomoc při dokončení příprav na nadcházející pokus Ukrajiny dobýt zpět Ruskem okupovaná území. Šmyhal konkrétně požádal šéfa Pentagonu, aby Ukrajině poskytl stíhačky F-15 a F-16 a rakety delšího doletu, neboť letectvo je považováno za klíčový předpoklad budoucího úspěchu na bojišti,“ napsal server Kyiv Post.

„Tuto válku vyhrajeme, ale abychom toho dosáhli rychleji a s menšími ztrátami, Ukrajina stále potřebuje intenzivní vojenskou podporu,“ řekl Šmyhal.

Austin se ke konkrétním žádostem nevyjádřil, zavázal se však k rozšíření výroby vojenských prostředků v USA pro Ukrajinu.

Podle agentury AFP Světová banka rozhodla od invaze Ruska v únoru loňského roku o využití 23 miliard na Ukrajině.

„Energetická infrastruktura utrpěla za poslední rok škody ve výši 11 miliard dolarů a je jednou z nejkritičtějších oblastí, kde Ukrajina potřebuje naléhavou podporu,“ uvedla výkonná ředitelka Světové banky pro operace Anna Bjerde.

Britská veřejnoprávní BBC se v souvislosti s válkou na Ukrajině ještě jednou vrátila k únikům tajných amerických dokumentů, které se týkaly nejen ukrajinských silných a slabých stránek ukrajinské armády, ale např. také faktu, že Američané ostře sledovali dnešního generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese a zdálo se jim, že je až příliš vstřícný k ruským postojům.

„Několik dokumentů popisuje soukromou komunikaci mezi Guterresem a jeho náměstkem. Jedná se o poslední z úniků tajných dokumentů, kterým se američtí představitelé snaží přijít na kloub. Dokumenty obsahují upřímné postřehy pana Guterrese o válce na Ukrajině a o řadě afrických vůdců. Jeden z uniklých dokumentů se zaměřuje na černomořskou dohodu o dodávkách obilí, kterou OSN a Turecko zprostředkovaly v červenci po obavách z celosvětové potravinové krize. Naznačuje, že pan Guterres měl takový zájem na zachování dohody, že byl ochoten vyjít vstříc zájmům Ruska,“ uvedla BBC.

Jeden z vysokých úředníků uvedl, že nebude komentovat uniklé dokumenty, ale že OSN je „vedena potřebou zmírnit dopady války na nejchudší obyvatele světa“, doplnila k tématu britská veřejnoprávní stanice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …