O strachu hovořili generál Petr Pavel, datový analytik a odkrývač dezinformací František Vrabel, popekonom Tomáš Sedláček nebo historik umění Jan Royt. Také dorazili Marek „Orko“ Vácha (spolupracovník Tomáše Halíka je představován jako farář či jako biolog, tentokrát dostal titulek „etik), psycholog Jiří Šípek, farářka Martina Viktorie Kopecká nebo mikrobioložka Václava Adámková. Zcela zvláštní pohled na strach přinesla sexuoložka Laura Janáčková.
Pořad zahájil sestřih dramatických záběrů propojených se slovem strach. Vrcholem úvodní sekvence byl záběr na důchodce Jaromíra Baldu, přiváděného k soudu s doprovodným přísným komentářem Daniely Písařovicové, že „čin chtěl svést na muslimské uprchlíky, a vyvolat tak strach z migrační vlny“.
Pak bylo divákům hlasem nejmenované expertky vysvětleno, že se „bojíme neznámého, té šelmy, která na nás někde číhá“.
Pak už se na obrazovce objevil orouškovaný Václav Moravec. Stál v centru moderního umění DOX miliardáře Zdeňka Bakaly, v kulisách chystané výstavy Ultra Super Natural. A hned na úvod zvolal slovo „solidarita“. Ta je prý nejlepším lékem na strach a úzkost, což doložil citátem izraelského historika.
Podle Janáčkové je strach nejstarší lidskou emocí a musíme jej ovládat. Strach nás totiž v určitých situacích ochraňuje.
Generál Petr Pavel promluvil o tom, že společnost musí strachu čelit a právě to je úloha společenských elit. „Úloha lídrů je v tom, že lidem dají kontext,“ vysvětloval. Kontext v současné situaci znamená například to, že jim vysvětlí, že nečelíme žádné apokalypse, a připomenou, že lidstvo si s takovou situací vždy poradilo.
Strach z epidemie podle něj není tak úplně důvodný. „Válka je v mnoha ohledech mnohem horší,“ myslí si.
Na druhou stranu bývalý vrchní velitel NATO varoval před negativními tendencemi, které každá krizová situace vyvolává. „Některá opatření nemusejí řešit krizi, ale mohou pomoci konkrétním politikům,“ varoval Petr Pavel.
Moravec přitakal: „Je otázkou, jestli tato krize neposílí tendence k vládě pevné ruky. Podívejme se na Maďarsko.“ Generál Pavel se podíval rád. „Demokracie jsou vykládány jako slabé, ale v jiných zemích ukazují svou sílu. Ať už je to Německo, Švédsko a mnoho dalších, kde nepřijímají žádná drakonická opatření, neomezují činnost parlamentu, neomezují nějak výrazně svobody, a přesto to zvládají.“
Německo ocenil, podle něj situaci zvládá „velice organizovaně a s přehledem“.
Navíc podle něj některým lidem vyhovuje, když se vzdají odpovědnosti a předají politikům svou moc. Generál Pavel nabádal, abychom zůstávali ostražití vůči všemu, co politici v krizi dělají.
„Mimořádná situace nás činí křehkými. Čelíme něčemu, co jsme nikdy nepotkali,“ přidala se farářka Kopecká. Lidé podle ní musejí v sobě vybudit mechanismy, které nás ochrání před strachem a naučí žít v mimořádné situaci.
Moravec debatu o strachu proložil písní „Vždy ber život z té lepší stránky“ z filmu Život Briana od skupiny Monty Python. Animátor Jaroslav Klimeš k ní vytvořil animovaný klip na téma „Život v karanténě“.
Vědkyně nakládala vládě. A stojí si za tím
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo