Kauza H-System i po uplynutí čtvrtstoletí hýbe českou veřejností. Nejvyšší soud na žádost konkurzního správce Josefa Monsporta v kauze znovu rozhodoval. A rozhodl, že asi šest desítek klientů musí do měsíce opustit své bydlení. Zoufalí obyvatelé dávají najevo, že své domovy rozhodně neopustí. A doktor Macek jim nabídl cestu k řešení jejich problémů.
Asi 60 lidí by se prý mohlo chovat podobně jako aktivisté v tzv. autonomním sociálním centru Klinika. Těm dům Kliniky také nepatří, ale posprejovali dům pár obrázky, ubytovali pár uprchlíků a sem tam uspořádají nějakou přednášku. Oficiálně se sice mají z objektu vystěhovat, jenže Macek připomíná, že se tak neděje. Naopak se lidem z Kliniky dostává velké pozornosti médií.
„V případu H-System stačí tak málo. Prohlásit zástavbu za sociální komunitní centrum, poházet kolem pár injekčních stříkaček, postříkat domy sprejem s nápisem ‚Bydlení je právo‘, najmout fiktivně učitele arabštiny, ubytovat přechodně pár přivandrovalců z Afriky a uspořádat besedu ne téma ‚Vliv Charty 77 na rozvoj v Evropě‘. A okamžitě budou v jiném světle, získají grant, navštíví je Šabatová a bude mokrá blahem. Správce konkursní podstaty bude v ČT okamžitě vláčen bahnem, o H-System se začne zajímat i Evropská komise, předseda družstva získá cenu Václava Havla,“ poznamenal Macek.
Prostě a krátce, podle glosátora se stačí na svět dívat jako liberálně uvažující profesor mezinárodních vztahů z univerzity v Bostonu Igor Lukeš, který v debatě ve veřejnoprávní České televizi neudržel nervy na uzdě – a ne jako konzervativně uvažující někdejší poradce exprezidenta Klause Ladislav Jakl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp