„Byli jsme vzorem kulturního a civilizovaného rozdělení společného státu, přičemž vzájemné vztahy občanů zůstaly dlouhodobě na nevídaně dobré úrovni. To, co udělala česká ministryně obrany, však tento stav vážně narušuje a dokonce legitimizuje a iniciuje nacifikaci postojů části české veřejnosti vůči občanům Slovenska,“ napsal v otevřeném dopise Ján Baránek, předseda strany Zdravý rozum. A o co vlastně jde?
Připití exhibicionisté
„Slovákům a dezolé vstup zakázán.“ Před cedulkou s takovým nápisem se nechali vyfotit bývalý slovenský ministr obrany Jaroslav Naď a současná česká ministryně stejného resortu Jana Černochová. Stalo se v hospodě Dno pytle na pražských Vinohradech, již spoluvlastní kontroverzní ódeesák Dušan Makovský. Na dehonestující fotografii upozornila přímo v Poslanecké sněmovně poslankyně ANO Berenika Peštová s tím, že jde o trestný čin podněcování nenávisti vůči národu. Černochová zareagovala i tak, že tu cedulku držel slovenský občan poté, co dvě hodiny v té restauraci seděl. Z její reakce lze usuzovat, že byli možná oba dosti připití, a že se chce po zveřejnění nepatřičného snímku od Nadě, svého současného poradce na obraně, v tom do jisté míry distancovat.
První porci informací o skandálu servírovaly ParlamentníListy.cz nedávno v článku: Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou. Ale celá věc má pokračování. Na Slovensku se kvůli tomu na hlavy obou aktérů „fotografické exhibice“ zřítila lavina kritiky a pohrdání. Zvláště při vědomí, že Naď je kandidátem strany Demokrati do eurovoleb, se objevily rady, ať se svými projevy nenávisti vůči Slovákům kandiduje do Evropského parlamentu za Českou republiku.
Ozvěny Třetí říše
Baránek, který jako jeden z prvních okomentoval chování „nevhodně exhibujícího páru“ na Slovensku, posléze napsal otevřený dopis ministrovi zahraničí své země Jurajovi Blanárovi, aby přijal příslušná opatření a třeba si kvůli tomu předvolal velvyslance České republiky k vysvětlení. V něm mimo jiné píše: „V první řadě chci upozornit na fakt, že text na obrázku ‚Slovákům a dezolé vstup zakázán‘ v souvislosti s konkretizováním národnosti je nacistický. Není to totiž nic jiného, než byla diskriminace v Třetí říši na základě příslušnosti k národu. Například Židům vstup zakázán. Je absolutně skandální, že toto svou přítomností na fotografii legitimizuje česká ministryně obrany… Není přípustné, aby v jedenadvacátém století ve střední Evropě člen vlády země Evropské unie participoval na něčem podobném. Z historie vím, čeho jsou takové zákazy projevem.“
Ke konci dopisu Baránek napsal: „Samotná účast ministryně obrany České republiky na ‚prezentaci‘ nenávistného projevu vůči občanům Slovenska s prvky nacismu evokuje i podezření, že zhoršování slovensko-českých vztahů je záměrné, snad až řízené, když jsme byli svědky toho, jak vládní politické elity EU a i samotné ČR s nevolí přijaly výsledky parlamentních a prezidentských voleb na Slovensku.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský