Nejen v českém politickém, ale i mediálním prostředí se našlo hodně těch, kteří přijímali výsledky prezidentských voleb ve Spojených státech s hlasitým skřípěním zubů. Někteří to nedokázali zakrýt ani tehdy, když byli jednou z hlavních tváří ve vysílání speciálu ČT. To platí o vedoucím zahraniční redakce ČT Martinu Řezníčkovi. Skutečnou delikatesou v tomto směru pak bylo jeho povídání s profesorem historie a mezinárodních vztahů na Boston University Igorem Lukešem. Oblíbeného hosta ČT24 nechal moderátor mluvit, aniž ho konfrontoval s fakty. „Zato dotazovaným příznivcům republikánů skákal do řeči a neustále je ‚factcheckoval‘. Šíří Česká televize dezinformace? Nebo jak si to mám vysvětlit?“ zareagoval spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra a jal se konat.
Sepsal fakta, která usvědčují hosta z dezinformací a moderátora z toho, že si nepočínal objektivně a dopustil, aby se k divákovi veřejnoprávní televize dostávalo to, co není pravda, a to bez jakéhokoli komentáře a oponentury. Proto podal podnět k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, aby se počínáním Martina Řezníčka zabývala. „Analytici RRTV jeho výstupy rozeberou, předloží Radě, materiál bude veřejnosti dostupný, dostane ho k dispozici i Dan Vávra, pokud bude chtít. Rámcově jsem sledoval české CNN i ČT. Výběr hostů, vedení rozhovorů..., musím říct, že jsem byl překvapený, jak se zpravodajové ČT snažili být nestranní, včetně Michala Kubala v pražském studiu… kromě Martina Řezníčka. Říkám si, ať jde dělat politiku a ke svým politickým preferencím nezneužívá veřejnoprávní televizi,“ napsal v reakci na facebooku člen RRTV Vadim Petrov.
Zpoždění signálu vadí u toho s nepohodlnými názory
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník