V posledních týdnech si při sledování české verze silničních demonstrací Poslední generace mnozí kladli otázku, kam až mohou tito aktivisté zajít a kdy proti jejich protestu, který ohrožoval silniční provoz, mohou zasáhnout policisté.
Podle lidí, kteří do věci mají vhled, je to mimořádně složité. Tyto skupiny totiž přesně vědí, jaká práva mohou uplatňovat a co si mohou dovolit.
„Mají k dispozici stostránkové manuály, jak se chovat při komunikaci s policií,“ líčil v dokumentu novináři Janu Tunovi bývalý policista z elitní protiextremistické jednotky, který zásahy proti ekologickým aktivistům absolvoval.
Jeden takový manuál v roce 2018 kompletně představil redaktor Deníku Referendum Radek Kubala.
Součástí strategie je podle policisty i permanentní telefonická podpora od právníků.
A mezi těmi, kteří zeleným hnutím pomáhají stabilně, je známa především advokátní a nezisková společnost Frank Bold. Byť s hnutím Poslední generace podle svých slov nijak nespolupracuje.
Její kořeny jsou v ekologických protestech devadesátých let, tenkrát jako neziskovka s názvem Ekologický právní servis. V roce 2013 se přejmenoval na Frank Bold Society.
Ve stejné době se brněnská advokátní kancelář Šikola a partneři přejmenovala na Frank Bold advokáti. Nejedná se tedy o pobočku zahraniční advokátní kanceláře, jak by název mohl navozovat.
Spojení Frank a Bold znamená podle vysvětlení organizace „upřímný“ a „smělý“. Ale dvě společnosti, které si ve stejném roce zvolily jeho jméno, od té doby pod společnou značkou spojují advokátní poradenství, politický aktivismus a otevřený lobbing mezi zákonodárci.
Kromě zelených aktivit se věnovali také boji proti korupci a intenzivně spolupracovali s Rekonstrukcí státu, dokonce uvádějí, že byli iniciátorem jeho vzniku sloučením devíti organizací. Toto sdružení se proslavilo tím, že nutilo poslanecké kandidáty podepisovat závazek, že budou ve sněmovně prosazovat jejich agendu. Před volbami 2013 pak rozdávali poslancům anticeny zvané Korupční bublina.
V této aktivitě pokračovali i dále, například před krajskými volbami v roce 2016 považovali za svůj úspěch, že doručili hodnocení kandidátů do 1,2 milionu schránek.
Na fungování v roce 2016 přispěly svými granty či jinými příspěvky velvyslanectví USA, velvyslanectví Kanady, Deutsche Umwelthilfe European Climate Foundation, Evropská komise z celkem tří programů, Nadace Open Society Fund a Ministerstvo vnitra ČR.
Mezi soukromými dárci, kteří v onom roce přispěli více než sto tisíci, jsou známá jména českých podnikatelů – filantropů jako Jan Barta, Václav Dejčmar, Libor Winkler nebo společnost STUDENT AGENCY.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo