„Stydím se za svoji značku.“ V Česku se to hemží koalicemi. Akorát ANO žádnou nepotřebuje

09.10.2024 18:19 | Zprávy

Nový politický fenomén – strany se stydí za svou značku a tak raději kandidují v koalicích. SPOLU, Stačilo! i další. Staré a zprofanované stranické firmy jsou tak přetírány novým názvem s atraktivním marketingem, popisuje politolog Lukáš Valeš tuto volební strategii. Ústavní právník Zdeněk Koudelka je mnohem méně kritický, ale také za takový subjekt kandidoval. Každopádně, kdo žádnou koalici netvoří, je hnutí ANO.

„Stydím se za svoji značku.“ V Česku se to hemží koalicemi. Akorát ANO žádnou nepotřebuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební štáb SPOLU. Koalice ve volbách do Evropského parlamentu skončila druhá se šesti mandáty

STAČILO!, zní stále častěji z televizních obrazovek s nezaměnitelnou dikcí Kateřiny Konečné. Levicové volební seskupení se stalo černým koněm v eurovolbách i v podzimních volbách krajských. Ve skutečnosti ale žádná taková strana není na Ministerstvu vnitra zaregistrována. Jde o účelové volební spojenectví KSČM a dalších levicových stran.

Není to jediný případ, kdy se strany slučují do různých koalic s dlouhými zkratkami, které jsme doposud znali pouze z voleb komunálních. Sněmovní SPD kandidovala v některých krajích sama, jinde s Trikolorou, v dalších krajích je doplňovala strana PRO nebo Svobodní.

V eurovolbách zase ještě více než levicová koalice Kateřiny Konečné bodovalo spojenectví Motoristů a Přísahy, pro které si fanoušci vlády převzali vtipné označení od Mirka Topolánka „dýzl a fízl“.

A nejaktuálněji ohlásil pirát Mikuláš Peksa, že s několika Piráty, Zelenými a bývalými sociálními demokraty zakládá liberální iniciativu Progresivní Česko.

„Je to cesta pro ty z nás, kteří vidí Česko jako moderní a sebevědomou zemi, která umožní prosperovat každému, nehledě na to, odkud pochází, čemu se věnuje, nebo kým se chce stát. Je to cesta pro ty z nás, kteří chtějí vrátit mladé generaci naději, že jejich život bude lepší, bezpečnější a zdravější, než život jejich rodičů,“ stojí v manifestu progresivců.

Zatímco v minulém desetiletí bylo trendem štěpení politického spektra, které vrcholilo, když ve sněmovně působilo celkem deset stran, nyní jsme naopak svědky pokusů o integraci. Ať už formou koalic, nebo spoluprací jedné strany „s podporou“ jiných, což je vynález poprvé úspěšně vyzkoušený TOP 09 s hnutím STAN.

Pět let nazpátek si Mikuláš Minář s mandátem dvou velkých letenských demonstrací proti sobě posadil zástupce pěti tehdy opozičních parlamentních stran a naznačil jim, že se mají dát dohromady.

Na začátku volebního roku 2021 vše podpořil nález Ústavního soudu, na který se obrátila skupina senátorů, zastupovaná advokátem JUDr. Stanislavem Polčákem, tehdy europoslancem. Tribunál jim dal za pravdu, že uzavírací klauzule pro koalice je diskriminační.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Stydím se za celou vládu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedeus ex machina , 09.10.2024 18:41:48

|  14 |  0

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…