Stavební zákon patří k těm, na kterých si Babišova vláda zakládala nejvíce. Nelichotivá pozice ČR v délce stavebního řízení (kdesi uprostřed druhé stovky zemí na světě) měla být podle vládního návrhu řešena zřízením centrálního stavebního úřadu, který by umožnil efektivnější řízení, než malé stavební odbory měst a obcí. Opozice naopak říkala, že by stavební řízení mělo být co nejblíže lidem. Návrh vlády schválila Sněmovna, ale Senát jej jednohlasně odmítl. Proto se úprava vrátila poslancům, kteří v úterý večer senátní veto přehlasovali. Ale kolem toho se děly mimořádně zajímavé věci.
Vášnivá debata propukla už před hlasováním. Senát totiž vládní návrh vyšperkovaný poslaneckými pozměňováky jednohlasně odmítl a podle opozice by Sněmovna měla postoj druhé komory akceptovat a návrh definitivně shodit ze stolu.
A tak za ODS Martin Kupka posměšně citoval novinové titulky z minulého týdne o vládním debaklu v Senátu, Věra Kovářová ze STAN se posmívala tenisovým příměrem, že „vláda dostala kanára“ a lidovec Marek Výborný popsal návrh slovy „destrukce smíšeného modelu veřejné správy, něčeho, co tady funguje od devatenáctého století“.
Poslanci - starostové Jan Birke (ČSSD) a Jan Čižinský (zvolený za KDU- ČSL) se hádali o tom, zda podle současné úpravy má starosta právo „moderovat“ stavební řízení (starosta z Prahy 7 vykládal, že se to běžně děje a je to super, zatímco sociální demokrat nevěřil svým uším, přičemž citoval soudní judikáty, které starostům takové zásahy zakazují).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.