„Ten člověk nemá v AfD žádný vliv.” Bystroň ke kauze „ruský kurýr”. A k médiím

07.08.2023 17:41 | Komentář

Proruský německý aktivista Vladimir Sergijenko měl podle německých investigativních novinářů spolupracovat s německou parlamentní stranou AfD, označovanou za krajně pravicovou. Cílem mělo být zdržení dodávky německých zbraní na Ukrajinu. Poslanec AfD Petr Bystroň exkluzivně pro ParlamentníListy.cz prohlásil, že Sergijenko ve skutečnosti nemá v AfD vůbec žádný vliv a názory o ruské špionáži jsou výmyslem levicově-extremistických plátků.

„Ten člověk nemá v AfD žádný vliv.” Bystroň ke kauze „ruský kurýr”. A k médiím
Foto: Archiv PB
Popisek: Petr Bystroň, předseda bavorské zemské organizace Alternativy pro Německo

Německý časopis Der Spiegel informuje o propojení proruského aktivisty Vladimira Sergijenka s německou krajně pravicovou stranou AfD. Sergijenko, který podle investigativních novinářů pracuje pro poslance AfD Eugena Schmidta, se měl snažit připravovat ve spolupráci s Moskvou právní stížnost proti německým dodávkám zbraní na Ukrajinu s cílem tyto dodávky výrazně pozdržet.

Časopis Der Spiegel a investigativní platforma The Insider má k dispozici e-mailovou a textovou komunikaci mezi Sergijenkem a jeho ruskými kontakty, kde se mimo jiné hovoří o připravování jakýchsi aktivních opatření.

„Aktivní opatření“ je termín, který Rusko používá pro tajné pokusy ovlivňovat politiku jiných zemí prostřednictvím dezinformací, propagandy a dalších metod již od sovětských dob. Cílem těchto opatření připravovaných Sergijenkem mělo být Německo. Z dokumentů podle Der Spiegelu vyplývá, že Sergijenko spolu s členy parlamentní skupiny AfD v Berlíně zřejmě připravoval právní stížnost proti německým dodávkám zbraní na Ukrajinu – a doufal v ruskou pomoc. V jeho zprávách se rovněž uvádí, že by byla vítána i „finanční podpora“. Cíl akce je v dokumentech uveden přímo: „Práce vlády má být ztížena. Je to situace, která je výhodná pro obě strany.“ I kdyby žaloba neuspěla, mohly by se podle něj dodávky německých tanků možná o měsíc či dva zpozdit.

Konkrétní důkazy o spolupráci ruských zdrojů a AfD chybějí, ale Der Spiegel připomíná, že pár měsíců od Sergijenkových schůzek v Rusku AfD skutečně podala stížnost na vládu za dodávky zbraní Ukrajině u spolkového ústavního soudu. AfD svůj krok odůvodnila tím, že vláda neměla nikdy dodávat tanky a další válečnou techniku na Ukrajinu bez souhlasu spolkového sněmu. Na speciálně naplánované tiskové konferenci označil vysoký poslanec AfD Stephan Brandner postup vlády za „velmi problematický“. V minulosti podle něj platilo pravidlo „žádné dodávky zbraní do válečných a krizových oblastí“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

91 procent Ukrajinců odmítá mír „o nich bez nich“

9:09 91 procent Ukrajinců odmítá mír „o nich bez nich“

Mezi Ruskem a Spojenými státy se rozběhla jednání o dosažení míru na Ukrajině. Bez Ukrajinců, které …