„To je smrtící.“ Ekonomka odhalila, kolik jde z Česka peněz. Na to ani Babiš nevydělá

21.11.2019 14:12 | Zprávy

Do zahraničí odtéká až 500 miliard korun, varovala v interview s Pavlem Štruncem ekonomka Ilona Švihlíková. A pragmaticky bořila představy o jednotné Evropě. Velmoci prý vždy, když chtějí prosadit něco pro sebe, tak hovoří o evropských zájmech. Je podle ní nutné si na rovinu říci, kde jsme, a definovat naše národní zájmy. Jinak to udělají jinde. A řekla také, že příliš mnoho lidí na vysokých pozicích je v Čechách spjato s transformací a kvůli kariéře ji vychvalují. I když z Čech udělala kolonii.

„To je smrtící.“ Ekonomka odhalila, kolik jde z Česka peněz. Na to ani Babiš nevydělá
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Švihlíková uvedla, že ona i další dnes hovoří o rentiérském kapitalismu. A v souvislosti s oslavami 17. listopadu pravila: „Pro mě je skutečně klíčové, kde jsme se ocitli, a teď opravdu není moc důvod zde něčím mávat, prostě jasně si říct, tady máme nějaké strukturální defekty, co s tím budeme dělat.“ Tvrdila, že jsme se integrovali do světové ekonomiky, aniž bychom měli strategii, která by řešila vliv velkých nadnárodních korporací. Dodala, že bez patřičné strategie vznikne vakuum, které pak vyplní někdo jiný, což rozhodně nemusí být v našem zájmu. Prý jsme se stali závislou ekonomikou, tedy kolonií.

„Máme tady velkou přítomnost zahraničních korporací, jsme v té německé orbitě, což geograficky je poměrně jasná věc,“ jmenovala Švihlíková znaky toho, že Čechy jsou kolonie. Dodala, že transformace byla formována tzv. Washingtonským konsensem, tedy s velkým důrazem na konkurenceschopnost založenou na levnosti. „Jamile s tímhle vlezete do toho systému, tak ono se to s vámi táhne dál,“ prohlásila. Právě levná práce a podhodnocený kurz sem podle ní přilákal firmy, ale za účelem vytváření produktů s nižší přidanou hodnotou. Od Washingtonského konsensu se nyní prý distancují i ti, kdo kdysi prosazovali.

Ekonomka pak srovnala země podle platů. „Za jednoho německého dělníka tady máte tři.“ A dodala, že to je dlouhodobé nastavení ekonomiky, které je třeba si přiznat a řešit, co se s tím dá dělat. Jinak prý není dlouhodobě udržitelný prostor pro zvyšování životní úrovně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Film o chvilkařích proti Babišovi. Placený z vašich peněz, ale také od vlivných lidí. Máme jména

4:46 Film o chvilkařích proti Babišovi. Placený z vašich peněz, ale také od vlivných lidí. Máme jména

„Film o dvou kamarádech a plné Letné“, jinak též Chvilky naděje, se jmenuje dílo, které se má v před…