„To se mu sesype.“ Co vlastně Putin řekl? Rozbor od právníka Hasenkopfa

16.01.2020 22:09 | Zprávy

Komentátor a právník Pavel Hasenkopf reaguje na Putinovy chystané ústavní změny, kterými podle něj chce zvýšit moc parlamentu a politických stran. „To nebude fungovat, sesype se mu to jako domeček z karet,“ má jasno Hasenkopf. Putin například navrhuje, aby premiéra vybíral parlament, zatímco dosud tak činil prezident. Podle ruských komentátorů se tak Putin připravuje na období, kdy mu skončí prezidentský mandát a již teď si upevňuje svou budoucí premiérskou moc.

„To se mu sesype.“ Co vlastně Putin řekl? Rozbor od právníka Hasenkopfa
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pavel Hasenkopf

„Čtu si Putinův dnešní více než hodinový projev. Jednou větou shrnuto, je to, jako by osvícený patriarcha říkal rodu, že má splněno, že před čtvrtstoletím bylo Rusko v rozkladu, ale podařilo se odvrátit úplný pád a dnes je situace stabilizovaná, takže jim může povolit uzdu, protože koneckonců už jsou dospělí a musejí se taky starat,“ komentuje na svém Facebooku Hasenkopf chystané ústavní změny, které zvýší parlamentní moc.

Jako první Hasenkopf zmiňuje chystanou nadřazenost ruské ústavy nad mezinárodním právem, pokud se tyto dostanou do rozporu. „To se nebude líbit, ale je to přirozená reakce na vytváření nových mezinárodněprávních norem z ničeho, takovým tím aktivistickým způsobem, kdy se platná smlouva najednou vykládá způsobem, který autoři vůbec nezamýšleli,“ má jasno Hasenkopf.

Další zajímavostí má být zákaz cizího občanství pro prezidenta, premiéra, hlavy federálních subjektů, poslance, senátory nebo soudce. Všechny tyto veřejné osoby také musejí v Rusku trvale žít. „Překlad: nelze sloužit dvěma pánům současně, nelze jednomu pánovi sloužit na dálku,“ píše sarkasticky Hasenkopf.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…