„Učitele prý zklamal dvouprocentní růst platů místo tří procent v roce 2022. Vláda prý ale nechce, aby učitelské platy spadly pod 130 % průměrné mzdy. No nevím, nějak tomu všemu nerozumím. Do tabulky jsem dal údaje, co jsou k mání za rok 2020, předběžné údaje za rok 2021, a spočítal čtyři výhledy možného vývoje v roce 2022,“ popsal Münich.
Následně uvedl tyto výhledy:
A: 2% růst učitelských platů povede k poklesu podílu ze 128 % průměrné mzdy v roce 2021 na 125 %
B: 3% růst by vedl k poklesu podílu o něco menšímu, na 126 %
C: 7,5% růst by vedl k udržení podílu 128 % z roku 2021
D: 11% růst by vedl k dosažení kýženého podílu 130 %
A připojil pár poznámek: „Platy se týkají pouze učitelů regionálního školství, tedy od MŠ po školy střední, ale pouze veřejné. Nezahrnují platy spousty jiných profesí, které ve školství pracují. Výše se odkazuji na platy učitelů včetně vedoucích pracovníků. Pokud by to bylo bez nich, vychází poměr platů ještě o něco nižší. Konečné údaje za rok 2021 budou známy až někdy v dubnu, takže zde jde pouze o údaje předběžné,“ dodal a přidal i studii, kdy mimo jiné zmínil, že poměr učitelských platů k průměrné mzdě v ekonomice na úrovni 130 procent zhruba odpovídá průměru zemí Evropské unie.
„Horší je, že kvůli inflaci přes 6 % klesne reálný plat učitelům (nejen)...,“ poznamenal následně v diskusi šéf Pedagogické komory Radek Sárközi. Když mu následně v diskusi diskutér píše, aby poděkoval expremiérovi Andreji Babišovi a exministryni financí Aleně Schillerové (ANO), odvětil: „Jak oni mohou za inflaci, která je v celé Evropě nebo USA?“
„Mně nejvíce vadí, že to vláda neprojednala se sociálními partnery v rámci tripartity. Tohle si nedovolil ani Babiš,“ poznamenává následně také Sárközi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef