„Samozřejmě každá organizace včetně České pošty, která zajišťuje službu občanům, by neměla být ztrátová. Například v Německu je pošta vysoce zisková. Když jdete do poboček, vše je moderní a funguje,“ uvedl bývalý místopředseda Evropského parlamentu, někdejší redaktor Hlasu Ameriky Libor Rouček, k rušení stovek poboček České pošty a propouštění 1 600 zaměstnanců. Podnik vše vysvětluje nutností rychle osekat výdaje, aby přežil. „U nás existuje obecný problém, že neustále vymýšlíme vlastní řešení. Místo toho, abychom se podívali do ostatních zemí na modely, které fungují, a převedli je k nám. Česká pošta je dlouhodobý problém, ale to, co dělá současná vláda, je naprostá katastrofa, jen tupé účetnictví, které stejně nevyjde. A netýká se to jen pošty. Vláda si myslí, že když zruší pobočky a propustí zaměstnance, chod se zlepší a hospodaření bude vyrovnané,“ dodává Rouček s tím, že tohle samozřejmě neplatí. „Vidíme na desítkách případů, jak takový přístup neplatí. Jsou reportáže, že v jednom městě opraví poštu, mají bezbariérový přístup a nechají starší poštu, kde je špatný přístup pro starší lidi, natož pro vozíčkáře. Mně to vůbec nedává smysl,“ rozjel se Rouček. „Je to dlouhodobý problém, který se táhne. Každá vláda si tam natahá své lidi,“ mávl rukou.
Chaos. Nemají to promyšlené
„Dělají to chaoticky, jeden den něco řeknou, pak po kritice změní. Nemají to promyšlené. Bohužel problém ztrátovosti pošty tohle nevyřeší. Stát by si měl také uvědomit, že jsou i určité služby, které fungují na nekomerčním principu,“ zdůrazňuje Rouček. Je jasné, že když je někomu dvacet nebo třicet a je zběhlý v nových technologiích, poštu nepotřebuje. Ale asi dvacet procent populace, lidi ve starším věku, jsou na služby pošty odkázáni. „A teď je důležité vše prodiskutovat, vytvořit model, který bude fungovat, ale vláda pod tlakem, kdy každý den narůstá deficit státního rozpočtu, zbrkle a nekoncepčně přichází s různými nápady,“ dodal.
Starostové si stěžují, že s nimi nikdo změny nekomunikuje. „Nejsou to jen starostové opozičních stran, ale napříč politickým spektrem. Paradoxní je, že ministr vnitra (Vít Rakušan, pozn.red.) je z uskupení Starostové, kteří říkali, jak mají blízko k lidem, jak problematiku znají, a na tomto příkladu je vidět, jak jsou mimo,“ nebere si doktor servítky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá