Odborník okomentoval prohlášení amerického ministerstva zahraničí, že v případě invaze ruských vojsk na Ukrajinu se neotevře plynovod Nord Stream 2, který má dodávat plyn do Evropy. „V současné době se zdá, že jediný, kdo chce válku v Evropě, jsou Spojené státy americké, což je celkem zajímavé, protože z jejich bezpečnostního hlediska to rozhodně nevede k lepšímu zajištění a nevede to ani ke stabilitě, a to jak ve Spojených státech, tak v Evropě. Vypadá to, že Spojené státy se skutečně snaží řešit obrovské interní problémy na úkor Evropy a Ruska,“ řekl Štefec.
Současně je mu divné, proč se právě Spojené státy vyjadřují k plynovodu Nord Strem 2, když jde čistě o záležitost Ruska a Evropy, nikoliv Ameriky. „Z mého pohledu to těžce zavání vydíráním. Jde o nůž na krku Evropy: buď budete s námi držet basu proti Rusku, nebo vám zatrhneme dodávky plynu prostřednictvím Nord Stream 2 a budete muset nakupovat náš drahý plyn. Situaci zjednodušuji, je podstatně složitější, ale je to vydírání,“ shrnul Jaroslav Štefec.
Spojené státy americké navíc začaly o dodávkách plynu pro Evropu vyjednávat s Katarem. Pro to ale vojenský analytik nevidí nejmenší důvod. „Je to stejné drbání přes celou hlavu jako nakupování uhlí z Austrálie, odkud v současné době proudí do České republiky, zatímco u nás se uzavírají doly, v nichž je na dalších 40 až 50 let zásob uhlí. Zde se Spojené státy jednoznačně připravují, že budou jako prostředník dodávat katarský plyn do Evropy v případě, že kvůli jejich činnosti na pomezí mezi Ukrajinou a Ruskem dojde k přerušení dodávek. A Evropa začíná brát zpátečku,“ uvedl Štefec s tím, že opatrné ve svých vyjádřeních je Německo a couvá i sama Ukrajina. „Už jen stažení zákona o dočasném režimu na nově dobytých územích a prohlášení prezidenta Zelenského ukazují, že Ukrajina se sama zalekla, co by mohlo v případě vzájemné srážky s Ruskem nastat,“ řekl.
Štefec: Budeme posílat české vojáky na smrt?
Rovněž připomněl, že Ukrajina není členským státem Severoatlantické aliance (NATO) a jakékoliv operace na území Ukrajiny nemají mandát Organizace spojených národů (OSN). „Jsou v přímém rozporu se zněním Severoatlantické smlouvy, kde se v bodu 1 ukládá zemím, aby řešily potenciální problémy vyjednáváním a mírovými prostředky, nikoliv stupňováním problémů válečnickou rétorikou a násilnými prostředky. Čili vysílání českých vojáků na Ukrajinu nebo jen řešení toho jako potenciální možnosti, zakládá podstatu trestného činu proti míru, který je jasně definován v trestním zákoníku,“ vysvětlil Jaroslav Štefec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Zuzana Koulová