Berletic se soustředil na boje v Kurském regionu, se slovy, že v ostatních směrech Rusové mají stálé a zřejmě i nevratné územní zisky. Při pohledu na mapu regionu pak ještě připomenul, že se jedná o území, na kterém Ukrajinci operují, ale ne o území, které by měli zabezpečené a pod kontrolou. Podotkl, že způsob boje u Kurska je jiný, než na ostatních frontách.
Zmínil pravděpodobný cíl ukrajinských sil, totiž Kurskou jadernou elektrárnu, ale podle něj tohoto cíle Ukrajinci nedosáhnou. Postup Ukrajinců byl totiž dán tím, že v oblasti nebyly ruské síly, to se ale nyní mění.
Rozdíl mezi Kurskem a ostatními frontami je, že na ostatních frontách Ukrajinci budovali opevnění, některá pocházejí ještě z roku 2014. To u Kursku není z logistických důvodů možné. „Nedokážou držet ani ostatní fronty, není žádná možnost, jak mohou dlouhodobě držet území uvnitř Ruska,“ míní Berletic. Srovnal postup Ukrajinců s postupem Rusů u Doněcku, kde Rusové dobyli město New York a postupují na Pokrovsk. „Když Rusko dobyje takové území, tak je to udržitelné, staví těžké obranné linie, posouvají postupně svou logistiku. Neroztahují se příliš. Mají schopnost zatlačit Ukrajince a zároveň posilovat svou sílu,“ řekl s tím, že se stále jedná o opotřebovávací konflikt.
„To je rozdíl oproti Kursku, Ukrajinci shromáždili vybavení a lidi, poslali je tam, a teď je loví a ničí stále rostoucí síla Rusů. Rusko si může dovolit poskytnout další vybavení a lidskou sílu pro takovou operaci. Ukrajina ne,“ zhodnotil. Svá slova podpořil i články ze západních médií, která potvrzují, že mimo Kursk se situace pro Ukrajinu zhoršila. Moment překvapení, který Ukrajina využila, pominul a jde opět o to, kdo má více vojáků a vybavením, a to je Rusko. „Stejně jako při ofenzivě v roce 2023, jediné, co Ukrajina vpádem do Kursku dělá, je, že ničí své bojové schopnosti a usnadňuje Rusům nalezení a zničení vybavení,“ pravil Berletic.
Na sociální síti X přidal i další důkaz, že se postup Ukrajinců u Kurska zastavil. Totiž zprávy, že Ukrajinci ničí mosty, po kterých Rusové posílají posily. Což sice tyto posily zpomaluje, ale je to důkaz, že Ukrajinci nepostupují dále. Podle Berletica se nyní soustředí na postup na západ, na zakopání, způsobování ztrát a nakonec budou z regionu vytlačeni. „Čím dále postoupí na západ, tím rozptýlenější budou,“ soudí s tím, že teď už se postupuje podle ruského harmonogramu a Ukrajinci nechali své ostatní fronty v ještě horším stavu, než byly.
Ukraine is already destroying bridges in an attempt to slow down arriving Russian reinforcements in Kursk.
— Brian Berletic (@BrianJBerletic) August 19, 2024
This means they are no longer making significant advances inward and the process will now shift to taking as much as possible westward, entrenching/attrition and…
Podle něho ale nejde o to zvrátit průběh války, ale o to, aby cena pro Rusko byla co největší, než se rozpadne ukrajinská schopnost boje.
Věnoval se také nové „zázračné zbrani“, o které se diskutuje, že by ji USA poskytly. Jedná se o střelu s plochou dráhou letu odpalovanou ze vzduchu AGM-158 JASSM, kterou je možné odpalovat z bezpečné vzdálenosti. Berletic si myslí, že se jedná o snahu vytvořit dojem, že vpád do Kurské oblasti je veliký úspěch, který zvrátí válku, místo marné snahy, která urychlí konec války. A to, že Kursk je „ostuda pro Vladimira Putina“, průběh války nezvrátí.
Berletic také podotkl, že tyto střely by byly jedna ze zbraní, které by byly potřeba, kdyby USA musely bojovat v jihovýchodní Asii. A pokud budou poskytnuty Ukrajině, jednak se tím snižují schopnosti amerických ozbrojených sil, ale navíc to dává Rusům možnost zbraň studovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta