„Úředník to v Bruselu odkýve.“ Řekl Kovanda a sesypali se na něho Evropani

28.02.2025 12:34 | Monitoring

Ekonom Lukáš Kovanda nabídl svůj pohled na to, jak Češi prosazují své zájmy v EU. V praxi se to podle Kovandy děje tak, že do Bruselu jezdí nižší vládní úředníci, kteří v EU odkývají prakticky všechno v naději, že až přijde čas, dostanou místo v Bruselu. Ministr Martin Dvořák se kvůli tomu s Kovandou pustil do křížku. A rozjela se živá diskuse.

„Úředník to v Bruselu odkýve.“ Řekl Kovanda a sesypali se na něho Evropani
Foto: Repro YouTube
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda naznačil, jak jsou z jeho pohledu v Bruselu hájeny české zájmy. Prakticky vůbec.

„Do Bruselu nejprve jezdí takovou legislativu předjednávat níže postavení úředníci. Ti často sami pošilhávají po hezky placeném bruselském místečku, a kdoví, zda v rámci svých výjezdů do metropole EU už tam rovnou neabsolvují i pohovory. Každopádně tuší, že jejich šance na ‚flek‘ v Bruselu stoupá, když nebudou dělat jakékoli problémy a přijmou předloženou legislativu bez sebemenších okolků. Upevňují si tak své vazby v Bruselu, takže když nezískají místo hned, později třeba ano. Takoví úředníci dokonce často vyslovují jakýsi předběžný souhlas s Bruselem předloženou legislativou. Když se tam pak vydá vrcholný volený politik – ministr či premiér, aby legislativu finálně dojednal a podepsal, už je mu mnohdy trapné z předběžného souhlasu vycouvávat, i kdyby chtěl. Takže také přikývne,“ vložil svůj pohled na chování českých ministrů a jejich úředníků v srdci EU.

Jedním dechem dodal, že ministři tomu mnohdy nasadí korunu, protože když jde o taková pravidla EU, která se projeví až po konci jejich volebního období, odkývou je o to s lehčím srdcem, protože sami doufají, že mohou v EU získat místo.

 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dvořák: Nabízím Vám setkání v mé kanceláři, kde bychom se Vám pokusili vysvětlit, v čem všem se mýlíte., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAchtung , 28.02.2025 13:10:21
Dvořák je naprosto zbytečný ministr, tak by byl rád, kdyby ve své kanceláři, v pracovní době, udělal alespoň někomu euroškolení. Na kolik přijde ministerská hodina žvanění?

|  5 |  0

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…