Na otevření záchytných středisek v zemích, kudy do unie proudí nejvíce migrantů, se představitelé osmadvacítky dohodli na loňském červnovém summitu v Bruselu. Český ministr vnitra v dnešním rozhovoru podotkl, že je zavádění hotspotů pomalé. "Já se obávám, že jestli to bude tímhle tempem, tak funkční nebudou a nebudou funkční ani na jaře, kdy by mohla přijít další migrační vlna," uvedl Chovanec. Hotspoty podle Chovance musejí začít fungovat, aby byli uprchlíci přicházející do Evropy dostatečně prověřeni a zjistilo se, jestli nepředstavují nebezpečí.
Země V4 při loňských debatách o migraci uvnitř EU odmítaly kvóty. "Kvóty jsou naprostý nesmysl a já si myslím, že už to musí každý vědět," řekl Chovanec. Příští týden se podle Chovance budou ministři připravovat na debatu po změně předsednictví EU, které po Lucembursku převezme Nizozemsko. Pozvání byli například zástupci Makedonie, která se stala migračním nárazníkovým pásmem. Česko do této země vyšle 25 policistů a daruje také 20 milionů korun.
Podle Chovance je to řešení, jak migrační krizi čelit. Na schůzce s makedonskými představiteli by chtěl slyšet, co potřebují a jak jim Česko a další země mohou pomoct. Podle něj pomoc podobným státům je jedním z řešení, jak ochránit hranice schengenského prostoru. "Musíme jasně deklarovat, že hranice schengenského prostoru není propustná a není to cedník," dodal Chovanec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp