Jako nešťastnou hodnotí Švec záležitost i z důvodu, že se týká civilní rozvědky, což znamená, že mnoho informací není možné zveřejňovat. „Špatně se to celé vysvětluje a bůhví, jaký za tím celý ten příběh je. Nikdy se to ani nemusíme dozvědět, minimálně ne v nejbližších letech,“ říká.
I na veřejnost současné dění může podle politického analytika působit velmi rozpačitým dojmem. „Civilní rozvědce moc lidí nerozumí, ale současně tuší, že se jedná o důležitou bezpečnostní složku státu. To může veřejnost zneklidňovat. Do jisté míry zde sehrává roli nezkušenost ministra vnitra, tedy podcenění situace, když do čela rozvědky jmenoval právě Mlejnka i v kontextu té kauzy Dozimetr,“ podotýká s tím, že jeho zapojení do této kauzy je podivné.
- Záznam celého rozhovoru najdete ZDE
Zarážející je podle Švece i samotné zveřejnění Mlejnkovy rezignace – pouze serveru Lidovky.cz sms zprávou potvrdil, že spekulace kolem jeho odchodu se zakládají na pravdě. „Tohle není standardní situace, kterou bychom si měli v politice přát, zvláště v takové situaci,“ očekával by minimálně tiskovou konferenci s vysvětlením a s argumenty.
Zde se podle něj odráží problém českých vlád, že neumějí nastavit systém strategické komunikace, přesněji krizové komunikace. „Dřív to nebylo tak zřetelné, protože ve srovnání s tím, co zažíváme poslední roky, nikdy nešlo o tak vážné krize,“ pokračuje Švec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab