Spisovatelka Veronika Valíková v Prostoru pro dva Radia Prostor podotkla, že aktuální selhání elektronického systému přihlášek na střední školy je jakýsi „pokus na dětech“. A očekává, že rodiče po této negativní zkušenosti budou přihlášky raději podávat písemně a ředitelé škol „zešílí“.
Jazyk se podle češtinářky může měnit, ale mělo by to být přirozenou cestou. „Když to jde přirozenou cestou, tak si myslím, že se nic neděje. Ale když vám dávají seshora ty pojmy a termíny… Například „dezinformace“ – to jsem dosud nepochopila, co to je… A takových pojmů je plno… To si myslím, že je průšvih. Ten jazyk je najednou zahnaný do kouta,“ myslí si Valíková.
Kritizovala přitom systém státních maturit, který do školství vnesl Cermat, jelikož v návaznosti na něj vypadlo z výuky k maturitě velké množství autorů. „Vypadlo tolik knih. Tolik autorů. Všechno to, o co jsme se snažili – aby to bylo široké a pestré a aby se děti dostaly k příběhům a k literatuře, které jsme milovali a milujeme. A to je pryč. Jsou tam ty nejtenčí a pořád stejné knihy. Každá škola si může dělat svůj seznam, ale je to pořád stejné,“ řekla češtinářka s tím, že „ztráta literatury se již začíná na dětech odrážet“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas