Představitelé organizací, mezi které patří vedle Hospodářské komory a Asociace krajů ČR také Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, vyzývají v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu, aby jeho vláda nepouštěla do legislativního procesu chystanou novelu obalového zákona č. 477/2001 Sb., kterou předkládá ministr životního prostředí Petr Hladík.
„Dopady návrhu na občany České republiky a na obce a města jsou jednoznačně negativní, což ve svém stanovisku potvrdila také věcně příslušná pracovní komise pro hodnocení dopadů regulace Legislativní rady vlády, potvrdil to rovněž rekordní počet připomínkových míst a upozornil na to ve svém usnesení i garanční výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,“ uvádějí signatáři. Dále vyjmenovávají důvody, proč tomu tak podle nich je.
Prvním zmíněným důvodem je to, že vláda se ve svém původním programovém prohlášení k žádnému zavádění povinného zálohování PET lahví a nápojových plechovek nezavázala, pouze slíbila, že věc zanalyzuje. „V připomínkovém řízení odmítl návrh MŽP na povinné zálohování PET lahví rekordní počet připomínkových míst a ministerstvu se nepodařilo počet zásadních rozporů redukovat,“ stojí v odůvodnění.
Podle autorů otevřeného dopisu by změna poškodila jak občany, tak obce a města. Otevřený dopis cituje stanovisko pracovní komise pro hodnocení dopadů regulace Legislativní rady vlády, ze kterého vyplývá, že celý proces by byl obrovsky nákladný. „Vysoká suma nákladů nutně zatíží všechny dotčené ekonomické subjekty, a to včetně prodejců, obcí, konečných spotřebitelů, a stát nevyjímaje. Předkladatel tvrdí, že náklady systému ponesou výrobci. Je zcela evidentní, že výrobci nebudou kvůli zálohovému systému snižovat své marže, zisk, ani své dividendy. Vysoké náklady tohoto nového systému se přenesou na zákazníka a ve svém důsledku povedou k dalšímu nárůstu cen potravin a spotřebního zboží. Související otázkou jsou také realizované investice do třídících linek na odpady ve velkých městech jako Praha, Brno, Ostrava, které byly realizovány v posledních letech v řádu stovek milionů korun. Se zavedením zálohového systému hrozí zmaření části těchto investic a zejména růst nákladů na jejich provoz,“ uvedla komise.
Třetím zmiňovaným důvodem je podle autorů otevřeného dopisu dlouhodobě nesouhlasný postoj obcí a měst k zavedení povinného zálohového systému nápojových obalů. „Oba obecní svazy – SMO ČR a SMS ČR – a stejně tak zásadní většina jejich členské základny opakovaně sdělují, že navrhovaná forma povinného zálohování je pro obce nevýhodná a že poškodí dosavadní systémy tříděného sběru a možnost komplexního splnění cílů ke komunálním odpadům, za které jsou obce odpovědné ze zákona,“ vysvětlují autoři. Navrhované kompenzace jsou podle nich nejen nesystémové, ale navíc také nevýhodné, a to jak pro obce, tak pro občany.
„Technologie třídění komunálních odpadů se zásadně liší v případě, že bude zálohový systém zaveden, nebo ne. Má to zásadní vliv na ekonomiku nakládání s komunálními, tedy obecními, odpady,“ varují autoři a uvádějí, že v současné době jsou proto projekty v této oblasti zastaveny, což ohrožuje také splnění stanovených legislativních cílů ČR a EU ke komunálním odpadům. Nový systém by podle kritiků představoval neúměrné náklady navíc a prakticky nulový přínos v třídění PET oproti (paralelně) již dávno fungujícímu současnému systému recyklace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný