„Zbylo mi na tatranku“. Domovy důchodců zdražují, penzisté počítají. Vláda chce zkasírovat příbuzné

18.02.2023 20:40 | Zprávy

„Zbylo mi maximálně na tatranku,“ stěžuje si invalidní důchodce Jaroslav Buzek. Kvůli novele úhradové vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí se zvýšily ceny služeb sociálních zařízení o desítky korun. Stravné se zvedlo z 205 na 235 korun za den. Senioři se obávají, že nevyjdou s penězi. Některým už teď musí přispívat rodiny. I ty stát uvažuje zkasírovat, měly by se podílet na nákladech, které nyní platí stát.

„Zbylo mi na tatranku“. Domovy důchodců zdražují, penzisté počítají. Vláda chce zkasírovat příbuzné
Foto: Praha 5
Popisek: Senioři z Komunitního centra Prádelna se učí ovládat Smartphony a tablety

Začátkem ledna začala platit novela úhradové vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí, která stanovuje maximální platby za sociální služby od klientů sociálních zařízení. Zvýšení cen jednotlivých služeb se pohybuje v desítkách korun, za měsíc si tak lidé využívající tyto služby připlatí stovky korun. Navýšení úhrad ministerstvo odůvodňuje růstem cen provozních nákladů, které za rok 2022 vzrostly o desítky procent, a někteří poskytovatelé služeb by tak bez navýšení cen nemuseli být schopni nadále fungovat.

Úhrada za celodenní stravu se zvedne z 205 korun na 235, oběd se zvýší z 95 korun na 105. Maximální cena za pobyt je nyní 280 korun na den, v roce 2022 to bylo korun 250.

Zvýšily se i ceny úkonů v rámci pečovatelské služby. Velký nákup stál 140, nyní už 160. Dovoz nebo donáška jídla je za 50 oproti loňským 40 korunám.

Někteří senioři si již spočítali, že jim jednoduše peníze nevystačí. „Jak se lidově říká, zbylo mi maximálně na jednu tatranku, protože bych na to prostě neměl,“ sdělil pro CNN Prima NEWS invalidní důchodce Jaroslav Buzek. „Aktuálně jsme na tom tak, že pouze čtyři klienti nemají na navýšení cen a mají sníženou úhradu. Asi u pěti osob doplácí rodina,“ říká ředitelka Domova pro seniory Pelhřimov Petra Bruknerová.

Důchodce sužují obavy, zda jim peníze vystačí na koupi léků. Vyhláška nicméně stanovuje, že zůstává platný státem stanovený minimální zůstatek z příjmů klienta, který je podle zákona o sociálních službách 15 %.

Vláda si měla nechaz zpracovat analýzu, zda by bylo možné, aby část nákladů na pobytová zařízení byla přenesena na rodiny důchodců, případně na další osoby, o kterých se v analýze hovoří jako o osobách povinných výživou. Bylo by to rodinám předestřeno jako alimenty na rodiče. Procenta by se stanovovala podle příjmů domácnosti.

Například nejmenších obcích by mohla být vyživovací povinnost až do výše 2 775 korun měsíčně, což je dvojnásobek toho, co nyní doplácí z dotací kraje.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v německých mateřských školách

Německem a Rakouskem otřásá skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v mateřských školách. Nadace „Original Play“ zde čelí těžkým obviněním z poskytování služeb pedofilům a následnému přístupu do mateřských škol, kde v rámci her mělo podle výpovědí dětí a jejich rodičů a psychologů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

19:35 Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

Otakar Foltýn bude podle vyjádření Úřadu vlády převelen z Hradu k výkonu úkolů strategické komunikac…