Poté, co vládní koalice sklidila vlnu kritiky za plán zvýšit sazbu DPH na jednotných dvacet procent, se kabinet usnesl na kompromisu. Daň z přidané hodnoty se tak má zvýšit pouze na 17,5 procent. A navíc postupně.
Na změnu vládního postoje měl vliv i prezident Václav Klaus. Ten reformu daní označil za příliš rychlou. Nelíbilo se mu také, že jí nepředcházela "seriózní diskuze."
Klaus s kritikou nepřestává
Hlavě státu se nelíbí ale ani současná změna. "Jediný závěr, který k tomu mohu říci je, že obdivuji K9, jak lehce skočí z čísla 20 na 14. To mě nepřesvědčuje, že předchozí číslo bylo hluboce promyšleno," komentoval Klaus záměry vlády pro Mladou frontu Dnes.
Více o tématu DPH
Prezident tak naráží na fakt, že DPH se má od roku 2012 zvýšit nejprve na 14, od roku 2013 pak na 17,5 procent.
Kritiku si od něho vysloužila ale také vládní důchodová reforma, kterou koalice spojuje právě třeba s výší daní.
K důchodové reformě vede prý dlouhá cesta
"Než se náznaky změn důchodového systému vůbec převedou do materiálu, který může schválit vláda, než se to dostane do parlamentu, to je dostatečně dlouhá doba," vyjádřil svou skepsi k reformě Klaus v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes.
O tom, že za 17,5procentní sazbou DPH stojí on sám, ale nic neví. "Číslo 17,5 jsem nikdy neslyšel, natož abych ho vyřkl," sdělil deníku na spekulace, že o něm vyjednával s šéfem dopravy Vítem Bártou.
Více čtěte:
Poslanec ODS o zdražování: Kdo to vyzradil, zaslouží výprask
Část ODS se zlobí na Kalouska kvůli tajné nahrávce. Kníže nic neví
Klaus: Zvyšování DPH není pravicové. Chápu znepokojení občanů
Důchodová reforma rozkládá Véčka, přiznal Huml
Žena, která křičí na ministry, pokračuje: Kalousek je zločinec
Foto: hrad.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas