„Je mi zle z těch, kteří před volbami z obavy o hlasy dělají ze solidarity sprosté slovo,“ podělila se na sociální sítí o své vidění Markéta Pekarová Adamová. „Pokud někomu hrozí smrt, musíme pomoci. Vláda umí plnými hrstmi pomoc přijímat a pak se otočit zády,“ stěžovala si.
Tvrdila při tom, že evropské země deportace zastavují. Ve skutečnosti ale během posledního týdne změnily postoj pouhé tři členské státy.
A například Rakousko, které před krátkou dobou čelilo několika útokům ze strany imigrantů, nehodlá skončit s deportacemi nelegálních imigrantů z Afghánistánu. Jako alternativu v situaci, kdy zemi ovládl Tálibán, Vídeň vidí zřízení „deportačních center“ v okolních zemích.
Konzervativní kancléř Sebastian Kurz nehodlá měnit tvrdou linii přístupu k imigraci, kterou drží již od chvíle, kdy poprvé vyhrál volby. Kurz také již v minulém týdnu varoval EU, aby deportace nebyly pozastavovány.
Německo a dvě další země mezitím ohlásily, že ony deportace pozastavují.
Rakouští ministři vnitra a zahraničí vystoupili se společným prohlášením, že „pokud již deportace nebudou možné, je třeba zvážit alternativy“. Jednou má být deportace do zemí sousedících s Afghánistánem. Karl Nehammer, rakouský ministr vnitra, chce téma předložit Radě ministrů EU.
Přesto se postoj vlády stal pro mnohé vítanou příležitostí k vyjádření studu a znechucení. Kromě Markéty Pekarové Adamové třeba pro Tomáše Prouzu. Někdejší náměstek Bohuslava Sobotky k tomu sepsal pojednání o tom, jaký má být správný postoj sociální demokracie. Za ministry, kteří toto podporují a říkají si sociální demokraté, se totiž současný šéf obchodnické lobby stydí dvojnásob.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.