136 miliard Kč pro Lidl a Kaufland. A přišel tvrdý zákrok

21.02.2023 12:24 | Zprávy

Ceny potravin v Česku stále neklesají. Spíš naopak. Agrární komora ČR se proto rozhodla vyrazit do akce. Proti velkým řetězcům. Odhalila, kolik řetězce utržily v Česku za roky 2020 a 2021. Není to malá částka.

136 miliard Kč pro Lidl a Kaufland. A přišel tvrdý zákrok
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Lidl, Německo

Před necelými dvěma týdny otevřel Václav Moravec ve svém diskusním pořadu otázku, jak je možné, že jsou v Česku potraviny dražší než v Německu. O důvody, proč tomu tak je, se před kamerami ČT přeli prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, prezident Agrární komory Jan Doležal a ředitel potravinářské sekce ministerstva zemědělství Jindřich Fialka.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza vyjádřil naději, že ceny potravin už přestanou růst. „Když se podívám na vyjádření potravinářů stará tři čtvrtě roku, tak oni říkali: když stát zastropuje ceny energií, když klesne cena pšenice, budeme zlevňovat. Ceny energií už jsou zastropované, cena pšenice klesla, ale ceny potravin rostou dál,“ zlobil se Prouza.

Zdůraznil, že na českém trhu příliš nefunguje konkurence, ale je tu několik velkých podniků jako např. Agrofert. „A když vy chcete potraviny od českých dodavatelů. tak si jako obchodník můžete vybrat mezi jedním, nebo druhým a ti vás drží pod krkem,“ popsal situaci Prouza.

Teď podle něj bude záležet na tom, jak moc potravináři ještě využijí situaci a navýší si ceny. Jestli budou strašit lidi, že ceny potravin dál porostou a jedním dechem budou žádat ministerstvo zemědělství o další a další dotace.

„Rozhodně není pravdou, že by zemědělci určovali ceny potravin. Ty ceny určují řetězce, ty je prodávají konečnému spotřebiteli,“ ohradil se prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal. Jedním dechem připomínal, že ceny energií již byly zastrpovány, ale na hodnotě, která je mnohem vyšší, než před válkou na Ukrajině.

Když se dostal ke slovu ředitel potravinářské sekce ministerstva zemědělství Jindřich Fialka, upozornil, že žijeme v neklidné době a ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) je velmi aktivní a svolal kulatý stůl, na kterém hodlá situaci řešit. „Ale podle objektivních dat je síla spíš na konci toho řetězce, na straně obchodních řetězců,“ poznamenal úředník z ministerstva. „Pokud mají obchodní řetězce přirážku třeba 175 procent, což je myslím u konzumních brambor, no tak pak je na divákovi, jak se k tomu postaví a jak si to vyhodnotí,“ upozornil Fialka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Prouzo, za koho kopeš? , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseantigreen , 21.02.2023 13:35:57
Hlavně proti Agrofertu. Kde daní Agrofert?

|  11 |  0

Další články z rubriky

Europoslanec Dostál se ptá kolegů, zda půjdou bojovat na Ukrajinu

10:41 Europoslanec Dostál se ptá kolegů, zda půjdou bojovat na Ukrajinu

Europoslanec za koalici STAČILO! Ondřej Dostál promluvil od plic. Promluvil o „globalistické partě“,…