168 milionů Kč denně na migranty. Šup s nimi sem, řekli si Britové

08.08.2023 11:05 | Zprávy

Pokud jde o řešení migrační krize, Velká Británie si oblíbila ostrovy. Včera například ubytovala 500 mladých migrantů na hausbotu kotvícím u ostrova Portland. Britský premiér se vyjádřil, že je to jeden ze způsobů, jak snížit obrovské náklady na ubytování, které jsou údajně 168 milionů korun denně. Ovšem jsou zde návrhy permanentnějšího rázu. Vláda by ráda ty, kdo do Velké Británie připlují nelegálně, odeslala žádat o azyl do Rwandy. To ale soudy prozatím zatrhly. Tak přemýšlí, že by jim připravila Napoleonův osud a poslala je na ostrov uprostřed Atlantiku.

168 milionů Kč denně na migranty. Šup s nimi sem, řekli si Britové
Foto: Repro Youtube
Popisek: Vítejte na ostrově Ascension! - záběr z letiště

Covid a válka na Ukrajině ji sice mediálně přehlušily, migrační krize však stále trvá. Jednou z postižených zemí je Velká Británie. Minulý rok byla migrace rekordní, do Velké Británie dorazilo celkem 1,2 milionu lidí, asi polovina v tu samou dobu odešla, tedy celkem za rok 2022 přibylo 606 000 lidí.

Vláda Rishiho Sunaka s tím chce něco dělat. Zaměřuje se zejména na nelegální migraci přes Lamanšský průliv, k velké nelibosti různých ochránců lidských práv. Ty pobouřilo například to, že vláda začala migranty ubytovávat na obřím hausbotu Bibby Stockholm, který kotví u ostrova Portland. Po různých průtazích na něm bylo ubytováno 500 mladých migrantů, informuje Radio France.

Ochránci lidských práv tvrdí, že hausbot není pro ubytování migrantů vhodný. Nestěžují si ale jen lidskoprávní organizace. Místní poslanec (od vládních Toryů) a také obyvatelé ostrova míní, že na to není vhodný jejich ostrov. Žadatele o azyl a bezdomovce na něm dříve ubytovávali Němci a Nizozemci, ale prý tam byli v „tísnivém prostředí“.

Dle RFI měla Velká Británie na konci března k vyřízení 130 000 žádostí o azyl a ubytování žadatelů o azyl a ostatních migrantů stojí 6 milionů liber denně (168 milionů korun – pozn. red.), protože se na jejich ubytování používají hotely a jiná ubytovací zařízení. Premiér Sunak uvedl, že se vláda tuto cenu snaží snížit a hausbot je jednou z cest, jak to udělat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman o dobytku: Evropská unie je mimořádně odporný spolek

12:18 Ivan Hoffman o dobytku: Evropská unie je mimořádně odporný spolek

POHLED IVANA HOFFMANA Bojovníci za jakákoliv práva mají mimořádnou schopnost dívat se jinam, když se…