Letošními kandidáty do parlamentu jsou nově vzniklé strany a hnutí i dobře známá jména z předchozích voleb. Mezi favority patří SMER-SD, HLAS-SD a také Progresivní Slovensko. Kromě nich se pak o přízeň voličů uchází hnutí OĽaNO, tedy vítěz posledních voleb, a další členové současného parlamentu, kterými jsou například strany Sme rodina nebo SaS. Do parlamentu by se podle průzkumu dostalo až devět stran a hnutí, uvádí průzkum agentury Focus server e15.cz.
Nejsilnější stranou je stále Smer, následovaný Progresivním Slovenskem. Podle posledního průzkumu agentury Focus by Smer získal 20 procent, zatímco Progresivní Slovensko o pět procent méně. Třetí Hlas by získal 14,2 procenta hlasů.
Necelých šest týdnů před volbami stále vše nasvědčuje vítězství Smeru, který má v současnosti 20 procent a jeho preference dlouhodobě stoupají. Jak poukazuje server iROZHLAS.cz jeho hlavním rivalem ve volbách 30. září bude Progresivní Slovensko.
„Smer na jedné a Progresivní Slovensko na druhé straně názorového spektra se stávají ‚sběrnými‘ stranami, které si berou nerozhodnuté voliče a těží ze strachu z propadnutí hlasů,“ popsal pro SME analytik NMS Market Research Mikuláš Hanes.
„Jak je společnost rozdělena zahraničněpolitickou orientací či v otázce progres vs. konzervatismus, tak se dá říci, že Progresivní Slovensko a Smer jsou politické bašty těchto dvou skupin. Názorově a postojově jsou to protipóly,“ potvrzuje Jakub Hankovský z agentury Ipsos.
Na Progresivní Slovensko Fico útočí i přes prezidentku Zuzanu Čaputovou, která byla před svým zvolením ve vedení progresivců, a tak je pro Fica snadné na ně útočit souběžně, uvádí redaktor Jakub Grim. „Hlava státu čelí útokům Smeru už roky. Nejaktivnější jsou předseda Fico a jeho věrný pobočník, poslanec Luboš Blaha,“ dodává s tím, Fico v souvislosti s prezidentkou dokonce použil například slovo „potkan“ a neustále opakuje, že je v žoldu americké ambasády. „Slovensko nemá hlavu státu, Slovensko má americkou spolupracovnici,“ říká například.
Progresivní Slovensko se naopak snaží využít toho, že prezidentka Čaputová je dlouhodobě nejpopulárnější slovenskou političkou. Nový průzkum agentury Ipsos potvrdil její první místo se 42procentní důvěrou. „Zatím má ale relativně mdlou kampaň bez výraznějších výstřelků. Je za tím i dubnové fiasko s plánovanou manifestací na podporu Čaputové. Tehdy zorganizovali shromáždění před prezidentským palácem, kde chtěli vyzdvihnout její klady a přemluvit ji, aby znovu kandidovala,“ dodává Grim.
Ficovi se tak podle něj mezitím podařilo akcie svého Smeru vzkřísit z takřka beznadějné situace. Dokázal zastavit odliv dřívějších voličů ke kultivovanějšímu Pellegrinimu i úkrokem k politickému extrému. Z nejdéle vládnoucí strany po roce 1989 se Smer transformoval na hlavní hlas slovenského antisystému.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.