Podle Noska úřad chystá také rozšíření nadstandardů, pokud Ústavní soud uzná, že jejich zavedení bylo v pořádku. "Jsme v intenzivním kontaktu s odbornými společnostmi, které připravují další návrhy," uvedl náměstek. Spoluúčast pacientů v českém zdravotnickém systému by měla do roku 2014 vzrůst o pět procentních bodů na 22 procent. Vládní strany se na tom dohodly už loni na konci června v dodatku ke koaliční smlouvě.
Budou peníze na závažné případy
"Cílem není, jak s oblibou říká opozice, vytahovat peníze z kapes daňových poplatníků, ale mít v systému dostatek peněz na závažné úkony typu onkologické péče či léčení roztroušené sklerózy," zopakoval ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Pacienti by si podle ministra mohli v budoucnu připlácet třeba za všechny zubní plomby, dlouhodobé rehabilitace, dlouhodobou péči, zdravotní dopravu, lázně a podobně.
Za regulační poplatky v roce 2010 pacienti vydali 5,6 miliardy korun. Je to o tři procenta méně než v roce předchozím. Ke snížení vybrané částky přispělo zrušení poplatků u lékaře pro děti od dubna 2009 i omezení nadbytečných návštěv v ordinaci. Domácnosti daly v roce 2010 nejvíc - 48 procent peněz - za poplatky za recept.
Celkem 27 procent bylo za návštěvu lékaře a 22 procent za hospitalizaci. Poplatky za pohotovost tvořily tři procenta. Ústavní soud nyní posuzuje rozdělení péče na standardní a nadstandardní, které zavedla novela o zdravotním pojištění. Na soudce se obrátila se stížností opoziční ČSSD. Pokud uznají, že je nadstandard v pořádku, chystá ministerstvo jeho rozšíření.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh