Máte dítě na střední škole? Pak se byste měli vědět, že může být zapojeno do soutěže s názvem Genderiáda. Jedná se o několikátý ročník literárně laděné soutěžní akce. Jak napovídá samotný název, porota bude posuzovat texty na téma genderové nerovnosti s tím, že letošní zaměření se týká „genderově podmíněného násilí“, a to prý nejen mezi muži a ženami. Akci pořádá brněnská nezisková organizace Nesehnutí.
Slovo násilí v popisu akce má poněkud širší význam, než je zcela běžné. Organizátoři zájemcům z řad studentů vysvětlují, že pod pojmem „genderově podmíněného násilí“ se může skrývat slovní znevažování nebo dokonce záměrné používání nesprávných zájmen, tzv. „misgenderování. To v praxi může znamenat například to, že mužským zájmenem oslovíte osobu, která se mužem být necítí.
Jaká jsou pravidla soutěže? Podle organizátorů jde o to vybrat nejlepší povídku, která přispívá k pochopení genderových nerovností nebo navrhuje jejich řešení. Podstatnou podmínkou je, že soutěž je otevřená všem mladým lidem studujícím střední školu. Povídky mají být odevzdány do 30. září. Hodnocena prý bude literární kvalita, originalita tématu a zohlednění aspektu genderové (ne)rovnosti.
Vítězná díla vybere porota v Brně v průběhu října tohoto roku. Autoři vítězných textů mohou vyhrát třeba knihu Feministkou snadno a rychle, čtečku na elektronické knihy, anebo knížku pojmenovanou Proč jsme tak naštvané, která „popisuje společenské postavení žen v současném Česku, kde jsou výchova, životní volby a dráhy žen a mužů do značné míry odlišné“. Jak píší samotné autorky publikace, „cílem knihy je verbalizovat vztek, který v ženách neférový systém probouzí, a transformovat jej do účinných strategií vedoucích k pozitivní změně české společnosti“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka