Na základě odhadu analytiků Frontelligence Insight Rusko od září obdrželo zhruba 2 000 nákladních kontejnerů, v nichž se dohromady nacházel arzenál více než půl milionu dělostřeleckých nábojů. Tyto dělostřelecké granáty zahrnují ráži 152 mm i 122 mm, což znamená podstatné posílení ruských vojenských schopností při bojích na Ukrajině, zejména s blížící se zimou.
Spekulace o dodávce nábojů ze Severní Koreje se objevily už po návštěvě ministra obrany Šojgua koncem července. V srpnu Rusko navíc podle satelitních snímků zahájilo velké rozšiřování muničního skladu v Tichorecku, který je pro zásobování ruské armády klíčový. Dodávku munice v říjnu potvrdil i Bílý dům s odvoláním na americké tajné služby.
Porovnání tří sad satelitních snímků pořízených 8. srpna, 19. srpna a 14. října potvrzuje, že tichorecký muniční sklad se rozrostl o tisíce beden s municí, které byly přepraveny až ve dvou tisících nákladních kontejnerech. Jedná se o standardní šestimetrové kontejnery, běžně používané při přepravě zboží po celém světě.
Podle propočtů s ohledem na počet kontejnerů, který se dá odvodit ze satelitních snímků a maximální hmotnosti každého kontejneru, vypočítali analytici množství dodané dělostřelecké munice. Každý kontejner tak mohl obsahovat necelých 300 krabic s náboji ráže 122 mm i 152 mm.
Bílý dům zároveň potvrdil, že mezi 7. zářím a 1. říjnem bylo do Ruska z KLDR vypraveno 1 000 takových kontejnerů. Podle informací z dalšího informovaného zdroje v říjnu následovalo dalších 1 000 kontejnerů. To, že doručování dělostřelecké munice pokračuje, ostatně potvrzují i satelitní snímky nákladní lodě v severokorejském přístavu Rajin z konce října. Při jedné takové plavbě se podařilo vizuálně potvrdit přes 100 kontejnerů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.