Komentář k vystoupení premiéra Fialy, aneb sice zemědělcům zdražily vstupy, ale za to přijdou o část dotací…
Pan premiér opět po roce promluvil na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích k zemědělcům. Opět ještě větší hlouposti než v loňském roce. A opět pan premiér prokázal svoji absolutní neznalost o ekonomickém fungování firem a dalších zákonitostech podnikové a na ni navazující hospodářské politiky státu. Když pan premiér chce mluvit o něčem, čemu vůbec nerozumí, měl by si vzít poradce, kteří ekonomice a zemědělství rozumí. To, co předvedl, je velká ostuda.
Vyjádřím se k pěti myšlenkám, které pan premiér vyslovil.
1. Zemědělci a potravináři měli rekordní zisky.
Hodnotit absolutní výši zisků, či procentický nárůst zisků, pokud neuvedu obrat firmy či zisk nebo ztrátu minulého roku a zisk na 100 Kč výkonů, je plácáním pytlem o rybník. Pan premiér vůbec neví, o čem mluví, nebo je dezinformátor, který chce poškodit a pomluvit zemědělce a potravináře před spotřebiteli. Uváděný zisk zemědělců a potravinářů je za rok cca 20 miliard korun, které se vztahují k obratu cca 500 miliard korun. To znamená, že v tak úspěšném roce u zemědělců a potravinářů byl zisk na 100 Kč výkonů cca 4 Kč, a to při dotacích cca 40 miliard ze zdrojů EU a cca 5 miliard Kč do provozů z národních zdrojů. Nevím, zda to pan premiér dokáže pochopit, ale těch 20 miliard Kč nestačí na rozvoj a inovace, a proto se podniky zadlužují nebo tlumí výrobu. Žádné odvětví národního hospodářství by s tak malým profitem nepracovalo.
Jen 4 největší energetické firmy mají v roce 2022 zisk přes 200 miliard korun. To pan premiér nekomentuje. Tento zisk je v cenách energií zvýšený o 62 % oproti roku 2021. To musí podniková sféra zaplatit v nákladech a ty promítnout do cen. O obrovských profitech IT firem, chemických, průmyslových a stavebních firem v rozpětí od 10 do 50 % z výkonů, o těch neřekne ani slovo. Pokud nebudou mít zemědělské podniky odpovídající profit, to je prvovýroba alespoň 8 %, potravinářská výroba alespoň 6 %, bude pokračovat stagnace a pokles výroby jednotlivých komodit jako například vepřové maso, kde ve srovnání s rokem 2019 došlo v roce 2022 k poklesu výroby o 12 % (zdroj pig poulation anual date z 28. 8. 2023).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora